Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Udziały OSM w spadku po ojcu

Mój nieżyjący ojciec był udziałowcem mleczarni, która niedawno upadła. Syndyk odmawia mi wypłaty za udziały, bowiem twierdzi, że poświadczenie dziedziczenia po ojcu zrobiłam u notariusza, zamiast w sądzie i nie ma pewności, że jestem spadkobiercą. Czy syndyk ma rację?

adw. Mikołaj Pomin17 lipca 2020, 07:12
Spadkobiercy mają możliwość wyboru pomiędzy postępowaniem sądowym, kończącym się wydaniem postanowieniem stwierdzającym krąg osób powołanych do spadku, a poświadczeniem dziedziczenia sporządzonym przez notariusza.


Obie czynności mają ten sam skutek i wagę, jednak nie w każdym przypadku notariusz będzie mógł dokonać poświadczenia dziedziczenia. Przykładowo, notariusz nie będzie mógł dokonać tej czynności, gdy istnieje spór między spadkobiercami bądź gdy spadkodawca zmarł przed 1 lipca 1984 r.


Syndyk nie ma podstaw do negowania poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza, bowiem ustalenie spadkobierców w ten sposób ma taką samą wagę, jak postanowienie sądu. Co więcej, nawet gdyby Czytelniczka chciała, nie może już wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, skoro dokonano tego u notariusza, chyba że zmieniłby się krąg spadkobierców. Odmowa wypłaty udziałów przez syndyka, wynikająca wyłącznie z poświadczenia dziedziczenia przez notariusza jest zatem bezzasadna.

adwokat Mikołaj PominPicture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)