StoryEditor

Umowa dożywocia w księdze wieczystej

Czy umowa dożywocia ustanowiona aktem notarialnym i niewpisana do księgi wieczystej jest ważna? W umowie ustanowione zostało prawo dożywocia, ale nie sprecyzowano, na czym ono polega. Jaki jest zatem zakres tego prawa?
05.02.2018., 14:02h
Zgodnie z art. 910 § 1 zd. 1 Kodeksu cywilnego, przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje jednocześnie z obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. Prawo to powstaje zatem z chwilą przeniesienia własności nieruchomości oraz od tej chwili ją obciąża. Z uwagi na fakt, że przeniesienie własności nieruchomości musi nastąpić na mocy aktu notarialnego, również ustanowienie dożywocia następuje w tej formie.

Dla istnienia prawa dożywocia nie jest konieczne jego ujawnienie w księdze wieczystej. Jest to jednak bardzo istotne, bowiem odpowiedni wpis w tej księdze chroni uprawnionego względem osób trzecich (np. nabywca nieruchomości nie będzie mógł powołać się na niewiedzę dotyczącą ustanowionego prawa dożywocia, jeśli będzie ono ujawnione w księdze wieczystej).
Jeżeli zatem prawo to nie zostało ujawnione w księdze, warto to zrobić jak najszybciej. Treść prawa dożywocia może być ustalona przez same strony w umowie przenoszącej własność nieruchomości. Jeśli jednak takie ustalenia nie nastąpiły, treść prawa dożywocia określa art. 908 kodeksu cywilnego. Stanowi on, że w zamian za  przeniesienie wła...
Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:32