Za co odpowiada zarząd spółki wodnej?

Pytanie: Czy członkowie zarządu spółki wodnej odpowiadają za jej zobowiązania?
Odpowiedź: Działalność spółek wodnych oraz wzajemne obowiązki spółki i właścicieli gruntów zostały zawarte w ustawie z 18 lipca 2001 r. (tj. DzU z 2011 r., nr 145, z późn. zm.). Zgodne z przepisami ustawy organami spółki wodnej są:
- walne zgromadzenie,
- zarząd
- oraz komisja rewizyjna, o ile spółka liczy więcej niż 10 członków.
Statut może określać też inne organy spółki oraz precyzować warunki, przy których walne zgromadzenie złożone z członków spółki zostaje zastąpione przez walne zgromadzenie delegatów.
Zarząd spółki wodnej wykonuje uchwały walnego zgromadzenia, kieruje działalnością spółki, zarządza jej majątkiem, prowadzi gospodarkę finansową i reprezentuje ją na zewnątrz. W skład organu może wchodzić jedna bądź więcej osób – liczbę tę określa statut. Zarząd wybierany jest na kadencję pięcioletnią, o ile statut nie stanowi inaczej. Zgodnie z przepisami ustawy, do właściwości zarządu należą sprawy niezastrzeżone dla innych organów spółki. Do składania oświadczeń w imieniu spółki wodnej, jeżeli statut nie stanowi inaczej, uprawniony jest jeden członek zarządu − gdy w skład zarządu wchodzą nie więcej niż dwie osoby lub dwóch członków zarządu − w pozostałych przypadkach.
Ustawa nie wskazuje, że członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Spółka wodna ma osobowość prawną i to ona swoim majątkiem odpowiada za nie. Nie oznacza to jednak, że zarząd nie ponosi żadnej odpowiedzialności za złe decyzje lub działanie na szkodę spółki. W sytuacji, gdy swym działaniem bądź zaniechaniem spowoduje szkodę, spółka może dochodzić od członka zarządu odszkodowania. Niezależnie od tego, w przypadku powtarzającego się naruszania przez zarząd prawa lub statutu, starosta nadzorujący daną spółkę wodną może w drodze decyzji rozwiązać zarząd, wyznaczając osobę pełniącą jego obowiązki.
Poza wskazanymi wyżej konsekwencjami członkowie zarządu winni liczyć również z tym, że w razie niewłaściwego wykonywania obowiązków członkowie spółki mogą odwołać poszczególnych lub wszystkich członków zarządu.