Zaliczka przy zakupie maszyny

Pytanie: Kilka miesięcy temu zawarłem umowę kupna-sprzedaży maszyny rolniczej. Wpłaciłem zaliczkę, a sprzedawca zobowiązał się ją dostarczyć w terminie 3 miesięcy od podpisania umowy. Zapłata reszty ceny miała nastąpić w dniu wydania maszyny. Do dziś jednak maszyny nie otrzymałem, choć termin umowny dawno minął. Co powinienem zrobić?

r e k l a m a

Odpowiedź: Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i mu ją wydać, a kupujący zobowiązuje się tę rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży jest umową wzajemną, co oznacza, że świadczenie sprzedającego jest odpowiednikiem świadczenia kupującego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że obie strony miały spełnić swoje świadczenia jednocześnie. W takiej sytuacji kupujący może oczywiście wstrzymać się z dokonaniem płatności do czasu, gdy sprzedawca będzie mógł wydać mu przedmiot umowy.

 

Aby przeczytać cały artykuł musisz być prenumeratorem "top agrar Polska" zalogowanym na portalu www.topagrar.pl

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii