Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Zasiedzenie działki należącej do gminy

Obrazek
Pytanie: Posiadam działkę, która w księdze wieczystej zapisana jest na gminę. W starostwie powiedzieli, że należy ona na mnie. Czy mogę ją zasiedzieć?
adw. Mikołaj Pomin4 kwietnia 2020, 08:00
Odpowiedź: W tym przypadku decydujące znaczenie ma wpis w księdze wieczystej, ma on pierwszeństwo przed danymi ujawnionymi w rejestrze gruntów.

Skoro zatem w księdze wieczystej jako właściciel widnieje gmina, to ona jest właścicielem. Jeżeli Czytelnik (wraz z poprzednikami) posiada tę ziemię nieprzerwanie co najmniej trzydzieści lat i jest w stanie tę okoliczność wykazać, może starać się o stwierdzenie, że nabył ją w drodze zasiedzenia. W tym celu powinien złożyć wniosek do sądu rejonowego, opłacić go i czekać na rozprawę. W razie wątpliwości należy skonsultować się z adwokatem lub zlecić mu poprowadzenie sprawy.

Adwokat Mikołaj Pomin


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)