StoryEditor

Zerwana umowa na dostawę mleka

Pytanie: Spółdzielnia zerwała wieloletnią umowę na dostawę mleka, gdyż nie chciałem podpisać nowej umowy. Zerwana umowa miała obowiązywać jeszcze przez 3 lata. Surowiec, którego nie odebrała mleczarnia, sprzedałem innemu odbiorcy za tę samą cenę. Czy mogę domagać się od spółdzielni odszkodowania?
03.03.2014., 14:03h

 

Odpowiedż: Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego, dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W sytuacji opisanej przez Czytelnika spółdzielnia rozwiązała z nim umowę tylko dlatego, że nie chciał on podpisać nowej. Zaprzestała odbioru mleka (nie wykonała zobowiązania) z przyczyn leżących po jej stronie. Czytelnik nie ponosi za to odpowiedzialności, gdyż nie miał on obowiązku podpisać umowy na kolejne lata.


W myśl art. 361 § 1 kodeksu cywilnego, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej (tzw. odszkodowanie).


Mając powyższe na uwadze, Czytelnikowi nie należy się odszkodowanie od spółdzielni, gdyż sprzedał całe zakontraktowane mleko innej osobie, po cenie takiej samej, jaką ustalił pierw...

Pozostało 39% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 14:09