Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Zlecenie dochodzenia długu firmie windykacyjnej

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Zleciłem firmie windykacyjnej sprawę odzyskania pieniędzy. Choć firma nic nie wyegzekwowała, żąda ode mnie wynagrodzenia za swoje starania. Czy słusznie?

adw. Mikołaj Pomin1 października 2021, 12:00
Wierzyciele, którzy nie mogą samodzielnie dochodzić swoich wierzytelności, zlecają to wyspecjalizowanym podmiotom. Jednym ze sposobów jest zlecenie dochodzenia długu firmie windykacyjnej. Trzeba jednak podkreślić, że podmioty te nie mają uprawnień do prowadzenia egzekucji, bowiem te zastrzeżone są dla komorników. Windykatorzy mogą ograniczać się zatem tylko do nakłaniania dłużnika do spełnienia zobowiązania, natomiast nie mogą stosować żadnego przymusu. W ramach świadczonych usług mogą oferować jednak pomoc w dochodzeniu należności na drodze sądowej. W tym przypadku jednak w rzeczywistości wierzyciel reprezentowany jest przez pełnomocnika wskazanego przez firmę windykacyjną.

Za usługi należne jest wynagrodzenie, przy czym najkorzystniej dla wierzyciela jest, by uzależnione było ono w całości od rezultatu – przykładowo, określony procent od kwot uzyskanych w wyniku starania firmy windykacyjnej. Nie znamy treści umowy zawartej przez Czytelnika oraz okoliczności, w jakich zleceniobiorca domaga się wynagrodzenia. Możliwe jednak, że wynagrodzenie to należne jest w związku z wytoczoną sprawą sądową bądź też przedwczesnym rozwiązaniem umowy przez Czytelnika. Powinien on zatem w pierwszej kolejności zapoznać się szczegółowo z zawartą umową, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady adwokata, by ustalić, czy rzeczywiście ciąży na nim obowiązek zapłaty wynagrodzenia.


Adwokat Mikołaj Pomin

Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)