Zwrot nakładów przy dzierżawie

Pytanie: Zawarłem z gminą umowę dzierżawy nieruchomości, na której była łąka. W trakcie trwania umowy łąkę ogrodziłem na swój koszt i wybudowałem przejazd przez podmokłą część. Umowa dzierżawy wygasła. Czy gmina ma obowiązek zapłacić mi za dokonane nakłady?

r e k l a m a

Odpowiedź: Przepis art. 676 kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Przepis art. 676 z mocy art. 694 kodeksu stosuje się do dzierżawy.

Z powyższego wynika, że to wydzierżawiającemu przysługuje prawo wyboru, czy poczynione na należącej do niego rzeczy nakłady zatrzymać za odpowiednią zapłatą na rzecz dzierżawcy, czy też żądać ich usunięcia. Zatem to od gminy zależy, czy za dokonane nakłady zapłaci, czy zażąda ich usunięcia.

W tej sytuacji należy zwrócić się do gminy o wyjaśnienia, czy gmina domaga się usunięcia nakładów, czy gotowa jest za nie zapłacić. W przypadku, gdy gmina zażąda ich usunięcia, a dzierżawca tego nie wykonana w terminie, wydzierżawiający ma prawo gruntu nie odebrać i żądać zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z przedmiotu dzierżawy.

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii