Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Zwrot prywatnej pożyczki

Obrazek

Pytanie: Kilkanaście lat temu mój ojciec pożyczył od sąsiada pieniądze. Teraz spadkobiercy sąsiada żądają ode mnie – jedynego spadkobiercy ojca jej zwrotu. Jaki jest okres przedawnienia udzielonej pożyczki?

Andrzej Sawa25 grudnia 2016, 08:58

Odpowiedź: W pierwszej kolejności wskazać należy, że osoby domagające się zwrotu pożyczki powinni przesłać lub choćby okazać dokument, z którego wynika, że nabyły spadek po pożyczkodawcy. Takim dokumentem może być postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo protokół poświadczenia dziedziczenia. Dopiero po przedstawieniu takiego dokumentu można podjąć rozmowy dotyczące udzielonej pożyczki.

W omawianym przypadku sprawa jest o tyle prosta, że jak wskazuje czytelnik, pożyczka została udzielona ponad 10 lat temu. Nie informuje jednak, kiedy pożyczkobiorca zobowiązał się ją zwrócić. Jeśli strony nie ustaliły terminu oddania pieniędzy, a pożyczkodawca nie wzywał pożyczkobiorcy do zwrotu, określając jednocześnie termin, roszczenie spadkobierców uległo przedawnieniu. Zgodnie bowiem z treścią art. 118 Kodeksu cywilnego, roszczenia o zwrot pożyczki ulegają przedawnieniu po 10 latach.

Inaczej sytuacja mogłaby wyglądać, gdyby w ciągu 10 lat od udzielenia pożyczki pożyczkodawca wystąpił do sądu o jej zwrot. W takim przypadku roszczenie  zwrot pieniędzy nie uległy jeszcze przedawnieniu. Podobnie, gdy pożyczkodawca wezwał pożyczkobiorcę do zwrotu pieniędzy, wyznaczył przy tym termin i od tego terminu nie upłynęło 10 lat, roszczenie o zwrot nie uległo przedawnieniu.

Na koniec należy zaznaczyć, że zgodnie z treścią art. 720§ 1 Kodeksu cywilnego, umowa pożyczki opiewająca na kwotę wyższą, niż 500 zł winna być sporządzona na piśmie.Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)