Ceny świń rosną, rośnie też niepokój

Ceny świń rosną, rośnie też niepokój

Tuczniki cały czas utrzymują wysoką cenę. Hodowcy zaczynają się jednak niepokoić rosnącą nieubłaganie stawką. W Niemczech co prawda giełda stanęła i nasze ubojnie częściowo także utrzymały cenniki, jednak większość z nich podniosła je o kolejne 10-30 gr/kg. A co za dużo to niezdrowo… Dlaczego?

r e k l a m a

Stawka 6,90 zł lub nawet 7,10 zł/kg WBC już chyba nikogo nie dziwi, bo taką oferuje od tygodni wiele ubojni w Polsce. Niepokoi jednak niektórych rolników fakt, że cena cały czas rośnie. Na krótką metę to oczywiście powód do radości, bo przecież hodowcy, którzy przetrwali najgorsze miesiące mogą w końcu odbić straty. Jednak w dłuższej perspektywie może to przynieść tylko bolesne zderzenie z rzeczywistością.

Więcej tuczników, to niższe ceny
Zachęceni dobrą koniunkturą producenci żywca, którzy nie tak dawno temu zrezygnowali z produkcji żywca, mogą zechcieć ponownie zasiedlać puste tuczarnie. Wówczas – co nietrudno przewidzieć – wzrośnie na rynku liczba świń i tym samym szybko spadnie cena. – A jeszcze, nie daj Boże, w związku z przypadkami ASF, zablokują eksport polskiej wieprzowiny, to liczba tuczników na rynku gwałtownie wzrośnie i znowu będzie problem – mówi w rozmowie z topagrar.pl jeden z hodowców trzody w warmińsko-mazurskim. Póki co, w wielu regionach kraju słychać o niedoborach dostaw tuczników. Czynnik ten wzmacnia trend wzrostowy cen.

Na Zachodzie bez zmian
Na niemieckiej giełdzie utrzymała się stawka 1,66 euro/kg WBC. W ślad za tym trendem poszła część ubojni w Polsce, pozostając przy stawkach sprzed tygodnia. Bardzo nieliczne obniżyły stawkę o około 10-20 gr/kg, jednak nadal większość podniosła. Czy cena w Niemczech przestanie rosnąć? Bardzo możliwe, że przystopuje, jednak raczej na pewno w najbliższym tygodniu nie spadnie. Presja eksportu wieprzowiny z krajów Unii Europejskiej na rynki trzecie jest na tyle silna, szczególnie ze strony Chin, że raczej nie należy spodziewać się gwałtownego odwrotu trendu cen.


Eksport kwitnie
Jak już pisaliśmy przed tygodniem, w dalszym ciągu na wysokim poziomie utrzymuje się popyt na wieprzowinę głównie ze strony Chin. Duże ilości mięsa wieprzowego są eksportowane z Niemiec, Hiszpanii oraz Danii. Kolejnym czynnikiem jest redukcja zapasów w magazynach, głównie we Francji. 


Polskie ceny skupu świń
Dzisiejsza analiza oferowanych za świnie cen wskazuje, że najwyższa stawka za kilogram żywca wieprzowego wynosi 5,50 zł w województwie łódzkim, a najniższa to 4,10 zł/kg w województwie lubelskim. Najwyższa stawka za klasę E to 7,10 zł/kg w województwie mazowieckim, natomiast najniższa to 6,30 zł/kg z lubelskiego.    ag

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii