Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>

Jedna chlewnia, wielu inwestorów

Nowoczesna, wydajna, z plenną genetyką i produkująca na rynek duże partie prosiąt. Taka jest chlewnia w Zaściankach, w którą zainwestowało aż 13 rolników.

Anna Kurek3 marca 2022, 11:54

To jedyna taka chlewnia w Polsce. Pomysł na wspólną, dużą inwestycję zrodził się w 2015 r. Ponad 3 lata trwało kompletowanie dokumentów do wniosku na pozwolenie na budowę. We wrześniu 2019 r. podpisali umowę o przyznanie pomocy z ARiMR w ramach PROW i wtedy ruszyła budowa.

– Żeby nasze dzieci chciały pozostać na wsi i dalej zajmować się rolnictwem, muszą mieć stworzone godziwe warunki pracy. Dlatego nasza koncepcja była taka, żeby zbudować nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który umożliwi właścicielom normalne życie. Młodzi muszą mieć urlop i wolne weekendy. Nie mogą być uwięzieni, a do tego trzeba zatrudniać ludzi – opisuje ideę Romuald Kocęba, pomysłodawca inwestycji w Zaściankach w pow. bialskim, w woj. lubelskim.

 

Karkołomne zadanie

Jako wytrawny znawca branży, na co dzień zaangażowany w produkcję w tym obiekcie, twierdzi, że niewielu jest w Polsce rolników, którzy zainwestują w chlewnię na 1000 loch, szczególnie w obecnej sytuacji ekonomicznej. Z kolei dofinansowanie z PROW do chlewni na 120–200 loch to zdecydowanie za mało przy dzisiejszych realiach. Dlatego namówił 13 okolicznych rolników, w tym swoich synów, na wspólną budowę chlewni, w której stoi obecnie 2470 loch, nastawionych na produkcję prosiąt.

– Rynek potrzebuje dużych partii prosiąt, żeby temu sprostać, postanowiliśmy wykorzystać możliwość wspólnego inwestowania i dofinansowania z PROW. Nasza idea wpisuje się w program wspierania rodzinnych gospodarstw i krajowej produkcji prosiąt, która, jak wiemy, od lat kuleje – uważa Kocęba.

Program wspierania wspólnych inwestycji sobie, a praktyka sobie. Nikt w żadnych urzędach i instytucjach nie wiedział, jak podejść do przedsięwzięcia realizowanego przez 13 udziałowców.

 

– To była historia granicząca z cudem. Pomijając, że w Agencji nie wiedzieli jak ugryźć temat, większość banków odmówiła nam kredytowania


Pozostało 83 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ