Ceny tuczników: Niemcy – Polska 0:5

Ceny tuczników: Niemcy – Polska 0:5

W Niemczech kolejny tydzień z rzędu ta sama cena tuczników – 1,7 euro/kg w klasie E. W Polsce, mimo braku wzrostów za Odrą, cenniki drgnęły w górę.

r e k l a m a

Takiej sytuacji nie mieliśmy od długich miesięcy a może nawet lat. Skupujący przyzwyczaili już producentów, że brak wzrostów w Niemczech oznacza  w najlepszym razie utrzymanie cen w Polsce. Choć w takiej sytuacji niewykluczone były spadki.

Tym razem było inaczej, w kraju skupujący podnieśli ceny. Powodów jest kilka – ruszyły na dobre żniwa, więc w skupach (głównie na tzw. spędach) pojawia się mniej świń, więc zapotrzebowanie na tucznika rośnie.

Kolejną sprawą jest osłabienie złotówki względem euro, co w ostatnich dniach dało przynajmniej 2-4 groszy na każdym kilogramie wagi poubojowej. Nie można także zapominać o cały czas napiętym bilansie popytowo-podażowym na całym europejskim rynku wieprzowiny, co jest efektem dobrych wyników eksportowych głównie Niemców i Hiszpanów.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii