StoryEditor

O budowie i modernizacji chlewni w Nowej Obrze

W naszych dzisiejszych warsztatach w Nowej Obrze dotyczących modernizacji i budowie chlewni: porodówek, sektora loch i odchowalni uczestniczy ponad 120 osób.
25.01.2017., 16:01h

Przybyłych na warsztaty rolników powitał redaktor naczelny "top agrar Polska" Karol Bujoczek, który przedstawił także bogatą ofertę, którą redakcja naszego miesięcznika ma dla rolników w swoich tytułach prasowych, kanałach internetowych oraz postaci takich spotkań terenowych, jak choćby dzisiejsze warsztaty w Nowej Obrze.

Zaproszony przez nas niezależny ekspert z Niemiec – Bernhard Feller od godzin porannych wyjaśnia w jaki sposób zorganizować produkcję świń tak aby zmaksymalizować wyniki w hodowli.

Specjalista podkreśla m.in. fakt rozwoju biologicznej wydajności świń. Okazuje się, że na przestrzeni kilkunastu lat średnia liczba żywo urodzonych prosiąt w Niemczech wzrosła z 10,8 w 2002 r. do 14,4 w 2016 r. To oznacza, że należy inaczej spojrzeć na hodowlę. Wysoko produkcyjne świnie wymagają nie tylko większych kojców porodowych, ale również odpowiednich jarzm w porodówkach. Zdaniem Fellera w kojcach z jarzmami zamontowanymi „na wprost” straty są mniejsze niż w tych montowanych „na skos”.

Każdy z poruszanych tematów wywołuje lawinę pytań uczestników. Mogą oni rozwiewać swoje wątpliwości m.in. na tematy dotyczące odprowadzania gnojowicy z chlewni, czy wentylacji. Nasz ekspert stara się udzielić na każde z tych pytań wyczerpujących odpowiedzi.

Warsztaty zakończą się późnym popołudniem. Szczegółowa relacja już wkrótce!

aku

Fot. Janusz–Twardowska, Kurek

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 20:10