Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>

Przegrali z pomorem i władzą

Obrazek

Rośnie liczba rolników bez prawa do odszkodowania po zabiciu świń w związku z ASF. Tylko w 2017 roku odnotowano w gospodarstwach 81 ognisk. Sprawdźcie ilu rolników otrzymało odszkodowanie. 

Anna Kurek29 kwietnia 2018, 06:00
Afrykański pomór świń (ASF) z każdym miesiącem zawłaszcza nowe tereny. Choruje coraz więcej zwierząt. Do końca kwietnia mieliśmy 108 ognisk u świń i ponad 2000 przypadków u dzików.
Tylko w 2017 r. odnotowano w gospodarstwach 81 ognisk. Jak dowiedziała się nasza redakcja, tylko 25 z nich udało się uzyskać odszkodowanie. Powód? Niezastosowanie się gospodarzy do obowiązków: identyfikacji zwierząt oraz bioasekuracji stad świń. Część rolników uważa, że przepisy o odmowie przyznania odszkodowania są zbyt rygorystyczne.

Ich zdaniem zapewnienia władz, że za zabite świnie przysługuje odszkodowanie są jedynie iluzją, bowiem w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych jest zapis, że za świnie zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie, jednak następujący później katalog wykluczeń faktycznie uniemożliwia jego pozyskanie. 

Więcej o tym jak faktycznie przebiega walka z ASF oraz jak wygląda pomoc państwa przeczytacie w najnowszym, majowym wydaniu "top agrar Polska". Zapraszamy do lektury.  aku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)