Rynek trzody: Jak długo będą takie ceny?

Rynek trzody: Jak długo będą takie ceny?

Tak wysokie ceny tuczników jak obecnie ostatnio notowaliśmy w połowie 2014 roku. Później było tylko taniej. Teraz, nawet krótki ubojowy przedświąteczny tydzień nie wywołał spadków cen świń. Czyżby wreszcie ubojnie zrozumiały, że z towarem jest krucho?

r e k l a m a

O tym, że na rynku nie ma nadmiaru tuczników mówiło się od dawna, ale tylko w „kuluarowych” rozmowach. Ubojnie i pośrednicy w obrocie żywcem wieprzowym oficjalnie nie przyznawały się, że jest kłopot z zapewnieniem odpowiedniej ilości surowca do przerobu.

Mniejsza produkcja tuczników, dobre wyniki eksportowe

Teraz nie da się już dalej ukrywać, tego co od wielu tygodni wisiało w powietrzu. Impuls dali nasi zachodni sąsiedzi, u których mniejsza produkcja tuczników, po ubiegłorocznej redukcji stada podstawowego, zbiegła się z bardzo dobrymi wynikami eksportowymi głównie do Chin (z wyłączeniem przełomu stycznia i lutego, kiedy to dwie ubojnie musiały wstrzymać wysyłki do Państwa Środka – jednak na bardzo krótko). Efekt jest taki, że cena za Odrą ukształtowała się tydzień temu na poziomie 1,73 euro za kg wagi poubojowej w klasie E i w tygodniu przedświątecznym cena ani drgnęła – tradycyjnie niemal co roku w tym czasie ubojnie obniżały cenniki. Teraz nie mogą sobie na to pozwolić, bo podobno magazyny świecą pustkami, a ich uzupełnienie nie musi być wcale takie łatwe.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii