Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>

Rynek trzody: świń coraz mniej, a ceny coraz niższe

Obrazek

Rynek wieprzowiny zawsze rządził się swoimi prawami, wprawdzie często trudno było je zrozumieć, jednak zawsze dało się większość zjawisk jakoś logicznie wyjaśnić. Teraz jest zupełnie inaczej. Jakie są ceny tuczników w tym tygodniu?

Jan Bromberek19 stycznia 2023, 14:25

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile płacą poszczególne zakłady za tuczniki?
  • jaka jest sytuacja cenowa w Niemczech, Holandii i Danii? 
Obecnie zjawisk rynkowych nie da się zrozumieć. Bo jak wytłumaczyć zachowanie naszych skupujących tuczniki, którzy w obliczu spadającego pogłowia już nie tylko u nas, ale w całej Europie (nawet w Hiszpanii prognozowany jest spadek produkcji) sukcesywnie obniżają cenniki?

Stawki za wieprzowinę w Niemczech od kilku tygodni są niezmienne, a w Polsce jest to powód do… a jakże – obniżek. Z kolei ewentualne podwyżki za Odrą, u nas są przyczynkiem do tego, by cen jedynie nie obniżać. Co więcej, w każdej branży wzrost kosztów produkcji determinuje wyższą cenę produktu końcowego. Niestety, to także nie dotyczy wieprzowiny.

Koszty produkcji tuczników mimo spadków cen zbóż paszowych nie spadają. Za oceanem bowiem notowane są rekordowe ceny soi i śruty sojowej, co automatycznie przekłada się na ceny koncentratów i pasz białkowych na naszym rynku. Wzrosty cen energii i na powrót drożejący olej napędowy skutecznie „rekompensują” spadki cen ziarna paszowego.

A trzeba mieć świadomość, że w ciągu ostatniego miesiąca ceny skupu tuczników spadły o 60–80 gr/kg żywca. Na początku grudnia 2022 r. zakłady ubojowe oferowały za tuczniki nawet 10,60 zł/kg wagi poubojowej i 7,9 zł/kg żywca. Teraz ceny spadły do 9,3 zł/kg w rozliczeniach poubojowych i w okolice 7 zł/kg żywca. Oczywiście, powyższe stawki dotyczą większych partii towaru. Przy sprzedaży kilku, czy kilkunastu sztuk cena żywca jest poniżej 7 zł/kg.

Co ciekawe, ceny tuczników poza Polską spadły w zasadzie tylko w Danii i Holandii. W pozostałych krajach stawki zostały utrzymane lub wzrosły, jak np. w Hiszpanii, czy Francji.

Zobacz ceny w poszczególnych zakładach. Ile płacą ubojnie za tuczniki? 


jb
Fot. Kurek Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)