Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>

Trzoda w cenie – ostatni skup na Opolszczyźnie

Hodowcy tuczników co pewien czas przeżywają świńskie górki związane z nagłymi spadkami cen. Ostatni świński dołek cenowy utrzymywał się wyjątkowo długo, bo ponad rok. Duża część rolników zaczęła rezygnować z hodowli. W kwietniu sytuacja zaczęła się poprawiać i dobra koniunktura trwa do dziś. 

7 lutego 2020, 08:34
Odwiedziliśmy ostatni skup trzody chlewnej na Opolszczyźnie. Ceny tuczników są na przyzwoitym poziomie, jest popyt na rynku, a towaru nie ma wcale dużo. 

– Świń nie ma i cena będzie się trzymać. Na dzień dzisiejszy cena wynosi 5,60 zł/kg za wagę żywą i 7,85 zł/kg za wbc – mówi Paweł Szyra, z grupy producenckiej, ze Związku Doradztwa Rolniczego z Białej. Liczba rolników w grupie maleje, ze względu na likwidację przydomowych hodowli.

Dla przetwórców sytuacja jest niezbyt korzystna, bo surowca jest mało, a jeśli jest to drogi. Zmuszeni sytuacją rynkową podnoszą ceny, a konsumenci często rezygnują z kupna wyrobów.

Konsumenci dziwią się dlaczego w sieciach handlowych cena za kg łopatki wynosi 9 zł/kg, a w małych zakładach prawie dwa razy więcej… 

ZOBACZ FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)