StoryEditor

Ukraina: sektor wieprzowiny ostro w dół

Od wybuchu epidemii Ukraina straciła już ponad 11% pogłowia świń. Organizacje producentów przewidują, że będzie jeszcze gorzej. 
09.08.2017., 11:08h
Ukraina straciła już ponad 11% swojego całego pogłowia trzody chlewnej od 2014 r. kiedy epidemia wybuchła w tym kraju. Dane na temat strat w swoim ostatnim raporcie przedstawia ukraiński minister Rolnictwa i Żywności, Maxim Martynyuk.
Inspekcja nadzoru weterynaryjnego Rosselkhoznadzor w pierwszej połowie 2016 roku  potwierdziła 68 ognisk i 10 przypadków w 30 dystryktach znajdujących się w 10 z 24 regionów Ukrainy. 
— Rozsiew choroby przyspieszył, kiedy mięso skażone ASF trafiło na sklepowe półki. Dla przykładu, wirus w wędzonej szynce może pozostać aktywny nawet 150 dni. Wirus jest niezwykle wytrwały w zewnętrznym środowisku— mówi Martynyuk.
Minister dodał, że resort jest zaniepokojony stałym wzrostem cen krajowej wieprzowiny, co ma związek z pomorem. Przewiduje jednak, że ta tendencja się zatrzyma w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Powodem ma być niższa cena paszy.
Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej (APP) szacuje stan pogłowia świń na 6,3 milionów sztuk, twierdząc, ze to o 10,5% mniej niż w pierwszej połowie 2016 roku.
Dane zamieszczone na stronie internetowej APP mówią, że tak duży spadek pogłowia zapoczątkował ASF, szczególnie w regionie Doniecka, gdzie liczba świń spadła o 51,9% od początku 2016 roku do analogicznego okresu w 2017 roku.

Będą braki?

Artur Loza, prezes APP, wyraża pewne zaniepokojenie faktem, że na Ukrainie może zabraknąć wieprzowiny. Powodem jest nie tylko ogólnie zmniejszenie populacji świń w kraju, ale przede wszystkim spadek pogłowia loch. Ich liczba zmniejszyła się dramatycznie, o 30,4% (234,5 tysięcy) w ostatnim roku.
— Widzimy przesłanki ku brakom wieprzowiny na krajowym rynku, ale nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, na jakim poziomie - mówił Loza.

Ukraina może się zmierzyć z deficytem już w pierwszej połowie 2018 roku, a APP przewiduje, że do 2025 roku zapotrzebowanie na wieprzowinę może zwiększyć się o 50% do 900 tysięcy ton, w porównaniu do 2017 r.
Ukraiński Urząd Statystyczny nie patrzy na to tak optymistycznie. Opierając się na najnowszych raportach dotyczących ASF, Urząd zakłada, że ponad 3 miliony świń jest zagrożonych, dlatego spodziewa się jeszcze większego spadku populacji. 
Szacuje się, że jeśli władze Ukrainy nie poradzą sobie z chorobą, kraj straci jeszcze około 1,2 milion sztuk świń między 2017 a 2020 r., a więc straci około 4 miliardów hrywien (około 556 milionów złotych).
Te straty to tylko koszty bezpośrednie. Deficyt inwestorów, zapaść branży i wszystkie koszty pośrednie szacuje się na dodatkowe 7 miliardów hrywien.

Polska delegacja spotkała się z przedstawicielami Ukrainy we Lwowie, by omówić sytuację związaną z chorobą. Więcej na ten temat TUTAJ.
al na podst. Global Meat News
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 14:07