StoryEditor

Zagłębia trzodowe w zasięgu ASF

Zaledwie 18 km dzieli trzecie co do wielkości produkcji świń w Polsce województwo łódzkie od wyznaczonej na Mazowszu strefy czerwonej i tylko 4 km od strefy ochronnej – żółtej. Rolnicy z terenów z intensywną produkcją świń szykują się na walkę z zarazą. 
23.01.2018., 11:01h
Dziś ekspansję pomoru na zachód najdotkliwiej odczuwają producenci świń z Mazowsza, którzy znaleźli się w strefach ASF. 

Nikt nie chce kupować naszych prosiąt. Od czasu kiedy znaleźliśmy się w strefie żółtej producenci, z którymi współpracowaliśmy latami odwrócili się od nas. Oliwy do ognia dolewa niechęć powiatowych lekarzy weterynarii, którzy nie chcą świń ze stref na swoim terenie, a przecież żółta strefa jest jedynie obszarem ochronnym, w którym nie zostały stwierdzone ani ogniska, ani nawet przypadki ASF – żalą się producenci prosiąt spod Sochaczewa.

Każdy kto ma świnie zdaje sobie sprawę jakie konsekwencje czekają tych rolników. Nie da się z dnia na dzień zatrzymać porodów. Prosiąt z tygodnia na tydzień przybywa, świnie rosną, a chlewnie nie są z gumy. Hodowcy zdani są sami na siebie w poszukiwaniu zbytu i rozwiązywaniu problemu. Odpowiedzią rynkową, którą znają już doskonale producenci ze wschodu kraju są niższe ceny zarówno prosiąt jak i żywca. Historia pokazuje, że tylko czekać aż w okolicy pojawią się pierwsze ogniska i rozpocznie się prawdziwy dramat.

Niestety taki scenariusz maluje się dziś również dla reszty kraju. Po tym jak wirus przeskoczył na zachodnią stronę Wisły optymizm w branży się skończył. Producenci nie wierzą już, że chorobę uda się ujarzmić i zatrzymać. Stąd larum podnoszone przez rolników, którzy nagle znaleźli się niebezpiecznie blisko zarazy. Jednymi z pierwszych byli rolnicy z województwa łódzkiego gdzie utrzymywanych jest ponad 1 mln świń. Tam, m.in. w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, znajdują się potężne zagłębia trzodowe.

Kolejne spotkania planowane są w Wielkopolsce  (30 stycznia Lipno k/Leszna), gdzie w sumie stoi prawie połowa polskiego pogłowia bo ponad 4 mln świń.   aku

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 20:31