Amazone – nowości do siewu nawozów

Amazone – nowości do siewu nawozów

W tym roku mija 100 lat od kiedy rodzinna firma Amazone rozpoczęła produkcję rozsiewaczy do nawozów mineralnych. Oto nowości, które fabryka przygotowała w ostatnim czasie.

r e k l a m a

Największą nowością Amazone do siewu nawozów jest seria zaczepianych rozsiewaczy ZG-TS 01. W jej skład wchodzą dwa modele o pojemności skrzyni nawozowej 7500 i 10 000 l. Wznosząca się ku tyłowi skrzynia nadaje rozsiewaczowi dynamicznego wyglądu. Ale tak naprawdę ta konstrukcja została pomyślana o tym, aby w zaczepianym rozsiewaczu zastosować skrętną oś. W nowej maszynie koła mogą wychylać się do kąta 28 stopni. 
Nawóz wysiewany jest przez nowy układ TS wykonany w całości ze stali nierdzewnej. Tarcze rozrzucające nawóz i gumowy przenośnik podłogowy napędzane są hydraulicznie. Zmodernizowany układ wysiewu nawozów TS umożliwia aplikację granul na szerokość do 54 m. W czasie minuty rozsiewaczem można wysiać nawet 650 kg nawozu, co umożliwia pracę z prędkością nawet 30 km/h. 
Nowością jest dostępny w opcji hybrydowy napęd. Oznacza to, że 2/3 oleju potrzebnego do napędu tarcz i przenośnika pochodzi z hydrauliki ciągnika, a 1/3 oleju dostarczana jest z własnego układu hydraulicznego zamontowanego na rozsiewaczu ZG-TS 01 (napęd od WOM). Dzięki temu można pracować z wykorzystanie starszych ciągników, które nie są wyposażone w hydraulikę LS. 
Największą nowością w zaczepianym rozsiewaczu Amazone ZG-TS 01 jest układ ważenia ProfisPro. Nowa maszyna Amazone to pierwszy rozsiewacz zaczepiany, który umożliwia pracę układu ważenia w układzie Online podczas pracy, a nie Offline jak miało to miejsce w poprzednich wersjach zaczepianych rozsiewaczy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu podwójnej ramy. Oznacza to, że rama zbiornika nawozowego wsparta jest na 4 czujnikach wagi na podwoziu rozsiewacza. Dzięki temu rozsiewacz kalibruje się samoczynnie w czasie pracy jak maszyna zawieszana, co zapewnia największą dokładność kontroli dawki nawozu. Kolejna nowość w rozsiewaczach ZG-TS to układ WindControl. W połączeniu z układem Argus umożliwia on precyzyjny rozsiew granul na duże szerokości przy silnym wietrze. 
Kolejna z nowości  Amzonoe to układ FlowCheck dedykowany do zawieszanych maszyn ZA-TS. Nowy układ w maszynach z hydraulicznym napędem tarcz mierzy za pomocą dwóch czujników ciśnienie w układzie napędu tarcz. Jeśli na jedną z tarcz trafia mniejsza ilość nawozu np. z powodu zablokowania wylotu bryłą nawozu układ odczytuje różnice w ciśnieniu układów napędowych lewej i prawej tarczy i informuje o tym traktorzystę.
Amazone informuje, że od początku roku 2018 dostępny będzie zestaw EasyCheck do kalibracji rozsiewaczy. Ta koncepcja została zaprezentowana podczas ostatniej Agritechniki w 2015 roku. Zestaw do kalibracji EasyCheck składa się z 16 mat, które rozkłada się na polu. Następnie po wysiewie próbnej dawki nawozu za pomocą smartfona należy wykonać w określonej kolejności zdjęcie każdej maty. Na tej podstawie aplikacja podaje wskazówki do ustawień rozsiewacza.
Firma Amazone zaprezentowała w tym tygodniu wiele nowości także w innych maszynach m.in. w opryskiwaczach, bronach talerzowych, kultywatorach, pługach i siewnikach zbożowych. Więcej o tych rozwiązaniach będziemy pisać w naszym magazynie „top agrar Polska”, w dodatku „top technika Premium”, a także na naszym portalu.
dk
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii