Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>

Ciągnik Steyr z napędem hybrydowym – jak to działa?

Obrazek

Dwa lata temu firma Steyr zaprezentowała koncepcyjny ciągnik Steyr, w tym roku zamierzała przedstawić ciągnik z napędem hybrydowym, jednak tegoroczne targi odwołano.

Jan Józefowicz15 stycznia 2022, 13:40

Na oficjalny pokaz będzie trzeba nieco poczekać. Tak czy inaczej Steyr nie planował przywieźć kompletnego ciągnika na Targi Agritechnika do Hanoweru, ale widoczny na zdjęciu otwierającym zestaw podzespołów. Chodziło o to, aby pokazać, jak on w ogóle działa. Jest to rozwinięcie oryginalnej wersji koncepcyjnej. Steyr Hybrid Drivetrain Konzept pozostaje studium projektowym, które samo w sobie nie wejdzie do produkcji, ale zawiera rozwiązania, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w ciągnikach produkcyjnych.

Ciągnik został zakwalifikowany przez DLG do nagrody Agrifuture Concept. W drugiej rundzie z listy zostanie wyłonionych pięć koncepcji przez jury powołane przez DLG, składające się z niezależnych międzynarodowych ekspertów. Zdalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się już niebawem, bo 15 lutego 2022 r.Blok FPT
(napęd i przekładnia) nie jest bezpośrednio podłączony do generatora, jak było widać na targach Agritechnica 2019. Różni się również tym, że energia elektryczna jest wykorzystywana jako elektryczna nakładka na bardziej tradycyjny układ napędowy (nie ma silników na kołach).

Steyr wykorzystuje energię elektryczną do płynnego przekazywania mocy, niekoniecznie polegając na charakterystyce silnika. Oznacza to, że nie jest już konieczne rekonfigurowanie przekładni zaprojektowanej dla ciągnika, aby dostosować ją do lepszych osiągów.

Zobacz inne koncepcje DLG-Agrifuture 

Źródło: profitechnika.pl

Fot. SteyrPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)