Czterowirnikowy Ogar

Bezzałogowy System Latający Ogar to dzieło spółki Novelty RPAS. Produkuje ona też systemy oparte na płatowcach i sterowcach.

r e k l a m a

Przed kilku miesiącami prezentowaliśmy bezzałogowy pojazd latający o nazwie Ogar spółki Novelty RPAS. W stosunku do wstępnych założeń konstrukcyjnych pokazywana na targach Europoltech 2015 wersja Ogara pozwala na co najmniej 70-minutowy lot. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w czasie prób udało się uzyskać nawet przeloty w czasie 83 minut.
Ogar to kompozytowa konstrukcja o atrakcyjnej formie, posiadająca cztery wirniki. Jego udźwig to ponad 8 kg. Wyposażony jest w system unikania awarii i spadochron ratunkowy. Centymetrową precyzję zapewnia moduł GNSS RTK GPS/GLONASS.

System przeznaczony jest m.in. do wykonywania fotomap i trójwymiarowych modeli terenu za pomocą sprzętu optycznego lub skanerów laserowych. Zależnie od potrzeb obserwację można prowadzić w świetle dziennym i nocnym z wykorzystaniem różnych przyrządów i systemów pomiarowych. Pojazd może też służyć do nagrywania filmów.

Dzięki wielowirnikowej budowie Ogar może startować i lądować pionowo, co ułatwia pracę w trudnych warunkach terenowych. Powierzone zadania można realizować w pełni automatycznie wraz ze startem i lądowaniem, co upraszcza obsługę sprzętu.
jj

Fot. firmowe

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii