Elastyczna belka opryskiwacza

Elastyczna belka opryskiwacza

W pracy na pagórkowatym terenie skuteczność zabiegu bywa różna. Rolnicy często decydują się więc na pracę węższym sprzętem.

r e k l a m a

Wydajny oprysk na dużej szerokości roboczej to cel wielu rolników, gospodarujących na pagórkowatym terenie. W takich warunkach trudno dobrze ustawić odpowiednią wysokość belki opryskowej

Rozwiązaniem tego problemu, który umożliwia pracę z szeroką belką, jest system BoomControl, opracowany przed kilkoma laty przez firmę Horsch. Początkowo system wyposażony był w czujniki odległości, zamontowane na końcach belki. W ostatnim czasie układ udoskonalono i tak powstał BoomControl Pro Plus. Rozwiązanie to działa w oparciu na zestawie kilku czujników, które pozwalają na utrzymanie belki polowej na zadanej wysokości.
Belka wyposażona jest w cztery punkty łamania, a czujniki zamontowane są na każdym segmencie ramienia belki. Taki zestaw pozwala na utrzymanie wysokości roboczej na stałym poziomie, np. 30 cm, niezależnie od profilu gleby. Dzięki dostosowaniu wysokości belki do nierówności terenu można zmniejszyć straty podczas oprysku oraz poprawić nanoszenie preparatu na rośliny. 

System BoomControl Pro Plus dostępny jest w opryskiwaczach Horsch Leeb LT. Zaczepiane modele Leeb 4LT i 5LT mają zbiorniki o pojemności odpowiednio 4 i 5 tys. litrów. Maszyny wyposażone są w układ cieczowy o wydajności 600 l/min, co pozwala na pracę z belką o szerokości 42 m.

Fot. firmowe

Więcej o interesujących rozwiązaniach zastosowanych w maszynach rolniczych przeczytasz w naszej rubryce Cyberświat. W numerze lipcowym na stronie 128.
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii