Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>

GridCON – John Deere na prąd

Obrazek

GridCON to projekt ciągnika o mocy 400 KM z elektrycznym napędem. Co ciekawe w konstrukcji nie wykorzystano baterii, ciągnik zasilany jest energią dostarczoną przewodem elektrycznym.

Dawid Konieczka6 stycznia 2019, 06:00
John Deere zaprezentował pierwszy w pełni elektryczny ciągnik w 2016 roku. GridCON znacznie różni się od poprzednika, ponieważ nie ma kabiny dla operatora, a także zestawu akumulatorów. To pierwszy w pełni elektryczny ciągnik zasilany przewodem elektrycznym przygotowany do autonomicznej pracy bez operatora.

Przewód elektryczny zamontowany z przodu ciągnika ma długość ok. 1000 m, jeśli zajdzie taka potrzeba można go wydłużyć. Podczas pracy przewód rozwijany i układany jest na podłożu przez specjalny mechanizm, co zapobiega najechaniu na przewód i jego uszkodzeniu. John Deere informuje, że ciągnik może poruszać się na polu z prędkością do 20 km/h. Oprócz pracy autonomicznej dostępna jest także opcja bezprzewodowego sterowania ciągnikiem przez operatora. To przydatne rozwiązanie pomocne przy manewrowaniu ciągnikiem przed rozpoczęciem pracy.

GridCON ma na swoim pokładzie wydajny zestaw chłodzący dla osprzętu elektrycznego. Masa elektrycznego ciągnika o mocy 400 KM wraz z przewodem i bębnem zwijającym wynosi  ok. 8,5 t, czyli tyle samo co tradycyjny ciągnik 6195R. John deere informuje, że masa innowacyjnego ciągnika może zostać obniżona o 1 tonę. 

John Deere informuje, że koszty eksploatacji ciągnika GirdCON sa o 50% niższe niż traktorów elektrycznych z akumulatorami.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)