Lexiony i Triony zjeżdżają z nowej linii produkcyjnej

23 kombajny na 8 godzin pracy to średnia wydajność zautomatyzowanej linii montażowej firmy Claas, którą mogliśmy zobaczyć w głównej siedzibie producenta w Harsewinkel. Aby złożony z ponad 15 tysięcy części kombajn mógł wyruszyć w pole, wcześniej zgrać trzeba pracę ponad tysiąca osób odpowiedzialnych za projekt i wytworzenie każdego elementu po końcowy montaż.




Zbudowana za 44 mln euro hala montażowa oferuje teraz do 14 m wysokości na powierzchni 15 000 m2. Rozbiórka dwóch starych hal oraz budowa i wyposażenie nowej zajęły zaledwie 22 tygodnie. Dzięki przebudowie można dziś zbudować ponad 30 różnych typów kombajnów na jednej linii montażowej a jej maksymalna wydajność to 28 sztuk przy pracy jednozmianowej. Przekonaliśmy się o tym podczas zwiedzania fabryki, gdzie na automatycznych wózkach transportujących naprzemiennie przesuwały się różne wersje Trionów i Lexionów.
Planowanie produkcji, logistyka części, budowa konstrukcji w stanie surowym i montaż stanowią zatem szczególne wyzwanie – zwłaszcza przy dużej różnorodności możliwego wyposażenia podstawowego i opcjonalnego, ale nowa linia montażowa w Harsewinkel umożliwia taką właśnie elastyczność przy, jak podkreśla producent, najnowocześniejszych stanowiskach pracy i znacznej redukcji emisji CO2 na poziomie 470 ton rocznie za sprawą efektywnego zarządzania energią, izolacji i oświetleniu LED. Ponadto Claas informuje, że nowy system wentylacji cyrkuluje 80 000 m3 powietrza na godzinę, zapewniając przyjemne warunki pracy niezależnie od pory roku.


Pracownicy mają do dyspozycji nowe pomieszczenia socjalne, a odnowione zostały również stanowiska pracy biurowej dla działów planowania produkcji i logistyki.
Do każdego kombajnu części i moduły są dostarczane prosto z produkcji z dwóch stron na główną linię montażową. Mniejsze części od dostawców są przechowywane w magazynie, natomiast większe komponenty, takie jak silniki i osie, są przygotowywane do montażu i instalowane tuż po dostarczeniu. Jednocześnie granicząca bezpośrednio z nową halą montażową budowa konstrukcji w stanie surowym dla takich komponentów jak:
- zespół młócący,
- układ czyszczący ziarno,
- zbiornik ziarna czy rura rozładowcza zbiornika ziarna oraz późniejsze lakierowanie są synchronizowane.





Jan Beba