Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>

Płoza ślizgowa FlowTast zamiast kół?

Obrazek

Inżynierowie firmy Pöttinger opracowali nową płozę ślizgową, która opcjonalnie może być zamontowana w miejsce podwozia kopiującego w zgrabiarce TOP 842 C. W jakich sytuacjach jest ona niezbędna?

Jan Beba1 grudnia 2019, 08:00

Jak podkreśla firma Pöttinger płoza FlowTast zapewnia stuprocentowe kopiowanie ukształtowania terenu blisko palców zgrabiających redukując w ten sposób zanieczyszczenie paszy. Pełnię swoich możliwości nowa płoza pokazuje szczególnie na mokrych, bagiennych łąkach, gdzie powstają głębokie ślady po kołach.

Mimo, że w podwoziach zgrabiarek stosowane są różne rozwiązania montowania kół (tandem, oś wahliwa, różna ilość kół) oraz różne systemy kół kopiujących nierówności terenu producent z Grieskirchen zdecydował się na odważny krok prezentując system FlowTast.

Co wyróżnia płozę ślizgową FlowTast? Płoza jest wykonana z odpornego na zużycie sztucznego materiału, którego opór wynikający z tarcia jest niewielki. Duża, w kształcie sierpa forma zapewnia dobre właściwości ślizgowe, również w warunkach, gdy zgrabiarka jest ściągana na bok. Płoza kopiuje kontury terenu na całej szerokości roboczej karuzeli.

Płozę ślizgową charakteryzuje amortyzujący efekt pracy, który pozwala rozwinąć prędkość jazdy większą o 10%. Dzięki niedużej wibracji i spokojnej pracy zgrabiarka jest narażona na mniejsze obciążenia i mniej się zużywa. Czas przestoju na naprawy jest krótszy, bo nie dochodzi do wygięć i uszkodzeń kół kopiujących. Wzrasta za to wielkość plonu i pośrednio wydajność produkcji mleka. To dzięki redukcji zanieczyszczeń w paszy. Wierne kopiowanie ukształtowania pola na całej szerokości zgrabiania jest również zapewnione w trudnych warunkach pracy. Palce zawsze utrzymują idealny dystans od gleby – informuje producent. Jego zdaniem, płoza ślizgowa najbardziej się sprawdzi na problematycznych łąkach, gdzie gleba jest mokra czy bagnista, na polach z poszarpaną darnią, przy głębokich śladach po przejeździe (ścieżki technologiczne, ślady po deszczowni) lub na polach po szkodach spowodowanych przez dziki lub zwierzęta polne.1 z 1
Płoza jest wykonana z odpornego na zużycie sztucznego materiału, którego opór wynikający z tarcia jest niewielki. Duża, w kształcie sierpa forma zapewnia dobre właściwości ślizgowe, również w warunkach, gdy zgrabiarka jest ściągana na bok.

Płoza jest wykonana z odpornego na zużycie sztucznego materiału, którego opór wynikający z tarcia jest niewielki. Duża, w kształcie sierpa forma zapewnia dobre właściwości ślizgowe, również w warunkach, gdy zgrabiarka jest ściągana na bok.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)