Trwa rekrutacja na III edycję studiów z Agrotroniki – start już w lutym! Nauczyciele, rolnicy, miłośnicy rolnictwa mogą się jeszcze zgłaszać.
Jan Beba17 stycznia 2019, 13:03
Studia podyplomowe Agrotronika są realizowane w trybie niestacjonarnym, w formie 6-7 dwudniowych zjazdów w semestrze. Są to studia dualne, słuchacz może wybrać tylko moduł merytoryczny MM (2 semestry i 230 h zajęć dydaktycznych) lub dodatkowo realizować jeszcze moduł dydaktyczny MD (trzeci semestr i 120 h dydaktyki przedmiotów zawodowych mechanizacji rolnictwa i agrotroniki). Moduł ten przewidziany jest głównie dla nauczycieli kształcących w zawodzie „technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki 311515” i przygotowuje do nauczania kolejnego przedmiotu – moduł 4 (zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Od 1 września 2016 r. uczniowie kształcenia zawodowego są już szkoleni w tym zawodzie, a nauczyciele powinni uzupełnić swoje wykształcenie np. na studiach podyplomowych.
Z kolei studia dwusemestralne MM skierowane są do osób pracujących już lub planujących podjęcie pracy w punktach handlowych oraz zakładach serwisowych pojazdów i maszyn rolniczych. Omawiana tematyka na wykładach, ćwiczeniach i zajęciach terenowych powinna zainteresować także aktualnych użytkowników nowoczesnego sprzętu rolniczego oraz osoby zarządzające parkiem maszynowym lub gospodarstwem rolnym, a zatem wszystkich tych, którzy interesują się nowoczesną ale i drogą techniką rolniczą.
Warto podkreślić, że studia te dają szansę na uzupełnienie wykształcenia „młodym rolnikom”, niezbędne przy składaniu wniosków o przyznanie pomocy z działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”. Poza tym wymiar godzinowy oraz realizowane treści programowe pozwalają na uzyskanie kwalifikacji rolniczych.