Równe pole po orce

Równe pole po orce

Nawet z pozoru prosty pług nie obronił się przed naporem nowoczesnych technologii. Na targach Agritechnica Kuhn pokazuje pług w wersji ze sterowaniem GPS.

r e k l a m a

Sednem działania układu Smart Plowing jest automatyczne indywidualne podnoszenie i opuszczanie korpusów, dostosowujące liczbę pracujących elementów do wyznaczonej przez GPS krawędzi pola. Można to uzyskać dzięki specjalnemu systemowi cięgien wbudowanych w ramę pługa.

Celem inżynierów było uzyskanie większego komfortu obsługi i maksymalnej precyzji pracy. Podnoszenie korpusów jest sterowane przez GPS – to z kolei pozwala uzyskać jednorodną i powtarzalną jakość orki bez względu na warunki pracy i kształt pola. Szybkie i płynne podnoszenie kolejnych korpusów dojeżdżających do końca pola eliminuje pozostawianie „zygzakowatej” linii zakończenia orki. Ponadto nakładka na uwrociu zostaje ograniczona do minimum, co zapewnia dokładne przykrycie resztek pożniwnych oraz zmniejsza ugniatanie gleby na uwrociu. Co ważne, system pozwala znacznie zmniejszyć wstrząsy i odbijanie pługa podczas orania poprzeczniaków. 

System Smart Plowing został zgłoszony przez firmę Kuhn do opatentowania, a komisja przyznała tej innowacji srebrny medal targów Agritechnica 2017.

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii