Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>

Samoczyszczący filtr powietrza Fendt zdobywcą srebrnego medalu

Kolejne medale targów DLG Agritechnica 2022. Srebro trafiło do firmy Fendt za samoczyszczący filtr powietrza dla serii ciągników 900 Vario i 1000 Vario.

8 stycznia 2022, 16:46

Samoczyszczący filtr ułatwiający pracę rolnika

Ciągniki często pracują w trudnych warunkach. Szczególnie tam, gdzie gleby są suche, podczas pracy powstaje dużo pyłu. Automatyczna kontrola systemu samoczyszczących filtrów powietrza pozwala operatorom wykonywać swoje zadania bez przerw w pracy. Co ważne, regularne, automatyczne czyszczenie zwiększa żywotność ciągników, co ma podstawowe znaczenie dla użytkowników sprzętu.

Filtr przedmuchiwany w ruchu

Jak informuje producent, jest pierwszy dostawcą tego rozwiązania, oferującym opcjonalny, samoczyszczący filtr powietrza w momencie dostawy. Nagrodzony system troszczy się o odsysanie pyłu z aktywnym czyszczeniem filtra w 30-sekundowym cyklu.

Filtr jest przedmuchiwany w ruchu, co pozwala uniknąć przestojów związanych zazwyczaj z ręcznym czyszczeniem filtra. Podczas czyszczenia filtr jest przedmuchiwany dwukrotnie, najpierw w 10-sekundowym cyklu wstępnym, a zaraz po nim w cyklu zasadniczym.

Automatycznie lub ręcznie – to kierowca decyduje

Taki filtr przeciwpyłowy ma własny zbiornik powietrza sprężonego do ciśnienia 12 barów. Przepływ powietrza jest kontrolowany przez zawór elektromagnetyczny lub impulsowy. Tuż przed wydmuchiwaniem zwiększa się prędkość wentylatora, który pracuje tak jeszcze przez chwilę. Dzięki temu uzyskuje się lepsze rezultaty usuwania pyłu.

Operator w czasie jazdy jest informowany o przebiegu czyszczenia przez wyskakujące okienko na terminalu. Dzięki temu może zdecydować, czy chce go aktywować ręcznie czy ma się to odbywać w pełni automatycznie. Żywotność filtra wynosi około dwóch lat. System ten wymaga specjalnie opracowanego wkładu filtracyjnego.

opr. jj
fot. firmoweWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)