Traktor z duszą Rudego 102

Traktor z duszą Rudego 102

Co łączy znany z filmu „Czterej pancerni i pies” radziecki czołg T34 z ciągnikiem rolniczym?

r e k l a m a

Aby się tego dowiedzieć, przenieśmy się do oddalonego od Polski o 3 tys. km Niżnego Tagiłu, miasta w azjatyckiej części Rosji, około 25 kilometrów na wschód od umownej granicy Europy i Azji. W tamtejszej gigafabryce militarnej Uralvagonzavod (UVZ) w czasie II wojny światowej masowo produkowane były czołgi i sprzęt pancerny. 

Produkcja militarna prowadzona jest w UVZ do dziś. Jednak obok nowoczesnych czołgów i wozów opancerzonych powstaje szereg innych pojazdów – w sumie około 200 modeli. Z końcem lat 90-tych do portfolio zakładu wprowadzono pojazdy drogowe i robocze, w tym ciągnik rolniczy RT-M-160. 175-konny ciągnik wyróżnia się układem czterech skrętnych kół z centralnie umieszczoną kabiną. Na WOM jednostka YAMZ-236D-2 (norma emisji spalin Euro 0) generuje 144 KM. Traktor z 16 biegami w przód i 8 w tył dysponuje dwiema prędkościami WOM (540 i 1000 obr./min) może być wykorzystywany do większości prac rolniczych. W tylnej części ciągnika jest możliwość nabudowania osprzętu, np. opryskiwacza. W standardowym wyposażeniu montowane sa koła w rozmiarze 16,9R30, natomiast w opcji zastosować można wersję 21R24, 13,6R38 lub 9,5-42.

Warto wiedzieć, że z linii montażowej fabryki Uralvagonzavod zjechało blisko 30% wszystkich czołgów biorących udział w działaniach II wojny światowej. Tylko w czasie II wojny tylko w Niżnym Tagile wyprodukowano 25 tys. pojazdów bojowych – to więcej niż wszystkie fabryki militarne w Niemczech łącznie. Aby podkreślić skalę prowadzonej produkcji warto zaznaczyć, że od 1941 roku fabrykę Uralvagonzavod opuściło ponad 100 tys. pojazdów pancernych. Przez długi okres flagowym modelem tej fabryki był znany z roli Rudego 102 w filmie „Czterej pancerni i pies” T34.

Obecnie struktura Uralvagonzavod obejmuje ponad 20 przedsiębiorstw przemysłowych, instytutów badawczych i biur projektowych w pięciu regionach federalnych Rosji. 

Fot. firmowe, Wikipedia
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii