Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>

Przybroda ogrzewana jest ciepłem z biogazowni.

Obrazek

Dnia 21 listopada br. odbyło się uroczyste otwarcie systemu ciepłowniczego dla mieszkańców wsi Przybroda. Od teraz część budynków zasilana jest „zielonym ciepłem” pozyskanym z biogazowni Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas spotkania zaprezentowany został nowoczesny system ciepłowniczy zasilany z biogazowni jako przykład proekologicznego i efektywnego systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii.

Krzysztof Gębski23 listopada 2022, 13:00

Instalacja w gospodarstwie doświadczalnym w Przybrodzie produkuje rocznie tyle ciepła, ile uzyskalibyśmy ze spalenia 800 ton węgla. Z tą znaczącą różnicą, że nie zanieczyszcza powietrza. Innowacyjna biogazownia o mocy elektrycznej 499 kW i cieplnej 560 kW w efektywny sposób przerabia odchody zwierzęce i inne rodzaje biomasy rolniczej w „zieloną” energię elektryczną i ciepło, a końcowym produktem jest także jakościowy materiał nawozowy tzw. poferment.

– Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna. Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem i jego odpadami. A ciepło, można powiedzieć, jest tu produktem ubocznym, który obecnie dociera do mieszkań 58 rodzin we wsi oraz wszystkich budynków uniwersyteckiego gospodarstwa doświadczalnego – mówi prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.prof. Jacek Dach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

– Żeby wykorzystać ciepło z biogazowni do ogrzania domostw, bloków, mieszkań, domów jednorodzinnych musimy wykonać sieć cieplną, która przejmie ciepło odpadowe z biogazowni i dystrybuuje je do budynków. Medium jakie płynie w rurze to ciepła zmiękczona woda. Biogazownia w Przybrodzie ma 0,5 MW mocy. Taka moc jest w stanie w 100% ogrzać całą wieś – dodaje Sebastian Maćkowski z firmy Instal-idea.

W przyszłości planowane jest rozbudowanie sieci cieplnej, tak aby cała wieś ogrzewana była "zieloną energią" z biogazowni. 


Sebastian Maćkowski, Instal-idea

Obecnie w Polsce mamy ok. 140 biogazowni. Zdaniem prof. Jacka Dacha potencjał naszego kraju, jeśli chodzi o takie instalacje, jest dużo większy. Według wyliczeń naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego, w Polsce mogłoby powstać 10-12 tysięcy podobnych biogazowni, które są w stanie zasilać ekologicznym i tanim ciepłem okolicznych mieszkańców.

To nie jedyna technologia dla sektora bioenergii opracowana przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania. Obecnie trwają również prace nad systemem pozyskiwania biometanu z bioodpadów, nad biowodorem i pozyskiwaniem energii z biomasy.

 1 z 6
Obrazek

2 z 6
Obrazek

3 z 6
Obrazek

4 z 6
Obrazek

5 z 6
Obrazek

6 z 6
Obrazek

Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)