Wilgotna gleba nie zatrzymuje siewu

Wilgotna gleba nie zatrzymuje siewu

Talerze faliste Wave Disc nie są sposobem na deszcz, ale pozwalają wjechać w pole i przygotować rolę do siewu. Tak można opisać ideę pokazu firmy Poettinger na Lubelszczyźnie.

r e k l a m a

Widoczna na zdjęciach sekcja pozwala nie tylko zredukować uprawę gleby, ale też lepiej wykorzystać czas, gdy akurat przestał padać deszcz. Możliwość wjechania w pole i siew w optymalnym terminie agrotechnicznym odpłaca wyższym plonem. W przeciwieństwie do tradycyjnych talerzy Wave Disc daje tę korzyść na ciężkich, wilgotnych glebach, że pracuje dość płytko i nie przesuwa roli na boki. Nie tworzy się podeszwa i nasiona można optymalnie wysiać w spulchnione pasy. Dzięki zredukowanej uprawie do 15% zmniejsza się zapotrzebowanie na moc ciągnika, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa.

Uniwersalność zastosowania sekcji Wave Disc pozwala również na pracę na glebach suchych. To dobry przykład na uprawę uproszczoną w różnych warunkach atmosferycznych, na które rolnik nie ma wpływu. Wave Disc jest dostępny w modelach Terrasem R3 i R4 oraz Terrasem C4, C6, C8 i C9 i we wszystkich maszynach z podsiewem nawozu.

Talerze faliste Wave Disc mają średnicę 510 mm i dostępne są z rozstawem rzędów 12,5 cm lub 16,7 cm. Mniejsza szerokość międzyrzędzi sprawdza się lepiej na stanowiskach o dużym potencjale plonowania i z jednorodną glebą. Większy rozstaw rzędów jest lepszy przede wszystkim na wilgotnych, ciężkich glebach z dużym udziałem części gliniastych i zbrylających się oraz przy dużej ilości resztek pożniwnych.

Każdy talerz wyposażony jest w zabezpieczenie przeciążeniowe typu non stop (do ok. 100 kg na talerz). Co ważne sekcja Wave Disc jest bezobsługowa.

Producent wskazuje pięć sytuacji, w których zastosowanie uprawy zredukowanej Wave Disc jest nie tylko uzasadnione, ale często też konieczne:

  1. Zredukowana, płytka uprawa na glebach suchych nie narusza struktury gleby i zapobiega utracie wody.
  2. Na stanowiskach wilgotnych, gdzie ingerencja w strukturę musi być bardzo ograniczona. Nie dopuszcza do nadmiernego zagęszczenia gleby w warstwie siewnej.
  3. Zredukowana uprawa przy oporności chwastów na stosowane herbicydy.
  4. Możliwość siewu, gdy gleba jest za mokra dla innych zestawów uprawowo-siewnych.
  5. Konieczność zmniejszenia erozji gleby.


Technologia Wave Disc pozwala na pasową uprawę gleby, hamując parowanie, co zapobiega erozji wietrznej, zaś przy silnych opadach deszczu redukuje zamulanie. Sprzęt firmy Poettinger może być nieoceniony w regionach, gdzie niektóre chwasty są oporne na stosowane herbicydy. Niewielkie wzruszenie roli przez sekcję Wave Disc ogranicza kiełkowanie takich chwastów, jak wyczyniec, stokłosa czy owies głuchy.
oprac. jj

Fot. Józefowicz

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii