Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>

Wyrównany łan kukurydzy na mozaikowatej glebie. Jak to osiągnąć?

Obrazek

Jak zadbać o wyrównany łan na mozaikowatej glebie? Z pomocą przychodzą rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym możemy zasiać kukurydzę ze zmienną dawką. Doświadczenia w tym zakresie przeprowadziła firma 365FarmNet.

Jan Beba14 maja 2023, 09:30
Zrealizowany przed rokiem projekt objął praktyczne wykorzystanie map aplikacyjnych do zmiennej ilości wysiewu nasion kukurydzy, sprawdzenie jego wpływu na kondycję roślin i ich plonowanie. Wszystko przy współpracy z marką Claas i Horsch.

Oszczędność materiału siewnego

Dzięki wygenerowanym wcześniej w module 365FarmNet Crop View mapom potencjalnego plonowania oraz analizie stanu gleby skanerem elektromagnetycznym tworzone są mapy aplikacyjne z precyzyjnymi strefami wysiewu nasion, od najniższej obsady, do najwyższej.

Dzięki temu można zaoszczędzić sporo materiału siewnego. Na 55 ha zamiast 91 jednostek siewnych wykorzystano 80. W momencie zbioru zaobserwowano zwiększenie plonu, szczególnie na słabszych strefach pola. Jednym z głównych celów projektu Pole 365FarmNet była obserwacja roślin przez cały sezon wegetacyjny. Wykorzystując dane satelitarne, można na bieżąco monitorować, w jakim stanie są rośliny, jak się rozwijają i jaki jest ich potencjał plonowania. Dzięki wykorzystaniu modułu 365FarmNet Crop View dostęp do tych danych był szybki i prosty.

Firma podkreśla, że drugą istotną kwestią jest potencjał plonowania danej odmiany. Nie każda odmiana radzi sobie tak samo dobrze na poszczególnych stanowiskach i w poszczególnych normach wysiewu. Dlatego też tak ważna jest norma wysiewu i redukcja obsady na słabych ziemiach.

Jan Beba


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)