Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>

Wytrzymałe pielniki AgroKalina

Obrazek

Od ponad dwóch lat zajmowałem się sprzedażą maszyn ukraińskiej marki AgroKalina na terenie UE, głównie do Niemiec, ale od wybuchu wojny produkowane w Kalinówce k. Winnicy maszyny sprzedaję w Polsce - mówi Eliasz Pyzowski z firmy Primatech. Przed szerszą publicznością zadebiutował na ubiegłorocznych targach Agro Show w Bednarach na stoisku ukraińskich producentów. W ofercie ma pielnik rotacyjny Antoks, o szerokości od 3 do 18 m i siewnik bezorkowy Kasi, o szerokości 3 m.

Jan Beba12 maja 2023, 07:51
Pielnik rotacyjny składa się z rozstawionych w rzędzie co 10 cm kół palcowych zawieszonych na wahaczach. Pielnik nie tylko usuwa chwasty, ale i napowietrza wierzchnią warstwę gleby oraz miesza ją z nawozami.

Gdzie w Europie rolnicy kupili najwięcej ciągników w 2022 r.?


 
Na zdjęciu: Eliasz Pyzowski, Primatech.

Wytrzymałość pielnika na polskie warunki

Każdy ząb jest przykręcany do solidnej piasty na dwurzędowych łożysku kulkowym. Obok standardowych zębów są wzmocnione, na gleby kamieniste. Producent szacuje wytrzymałość pielnika 8 m na 10 tys. ha. To dużo jak na polskie warunki, nawet biorąc pod uwagę, że w sezonie pola powinno się przejeżdżać kilkakrotnie. Na 8-m bronie mamy 80 kół, więc by ograniczyć czas na konserwację, producent zdecydował się na łożyska bezobsługowe.

Zobacz także: Wynalazek rolnika: Samojezdna zgrabiarka z prasą zwijającą [3w1]

Maszyny solidne i wytrzymałe

Firma AgroKalina ma sporo szczęścia, bo mimo wojny region jest dość spokojny. Warunki ukraińskiego rolnictwa sprawiły, że tamtejsi producenci zmuszeni są produkować trwały sprzęt, mogący pracować na kilku tysiącach hektarów rocznie. Oznacza to, że roczny przebieg tej maszyny w ukraińskim gospodarstwie oznacza niemal kilkudziesięcioletnie użytkowanie w niejednym polskim.
- Ukraińcy produkują duże maszyny, o nieskomplikowanej budowie, ale za to solidne i wytrzymałe. Nie są one raczej konkurencją dla maszyn polskiej produkcji, uzupełniają wręcz niszę, w której polscy producenci nie mają oferty - podkreśla Pyzowski.
Jan Beba


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)