Zmodernizowane kombajny New Holland CR

Zmodernizowane kombajny New Holland CR

New Holland wprowadza szereg zmian w rotorowych kombajnach CR. Ich celem jest zwiększenie przepustowości i wydajności zbioru.

r e k l a m a

Rotorowe kombajny New Holland przeszły gruntowna modernizację. Nowe maszyny oznaczone jako CR Revelation wyróżnia szereg modyfikacji, których celem jest przede wszystkim zwiększenie przepustowości i wydajności w czasie zbioru. Moc silnika największego kombajnu New Holland CR 10.90 Revelation zwiększono aż do 700 KM. Producent twierdzi, że dzięki wprowadzonym zmianom przepustowość i wydajność kombajnu wzrosła nawet o 10% w stosunku do dotychczas oferowanych modeli. Wszystkim wprowadzonym zmianom mogliśmy przyjrzeć się podczas pokazu w czasie zbioru kukurydzy na ziarno.Na polu pracował model CR 9.90 Revelation
, który współpracował z 8-rzędową przystawką. Jedną z bardziej istotnych zmian w nowych kombajnach CR jest układ zdalnej regulacji łopatek rotora Dynamic Flow Control, które znajdują się w górnej części rotorów. Zmieniając kąt ich ustawienia reguluje się szybkość przepływu masy przez rotory. Jest to szczególnie ważne gdy rozpoczyna się zbiór przed południem gdy plon jest wilgotny, a po południu jest idealnie suchy. W modelach CR Revolation położenie łopatek zmienia się z kabiny kombajnu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu silników elektrycznych w górnej części rotorów. Wcześniej zmiana ustawienia łopatek możliwa była wyłącznie ręcznie. 

Kolejna zmiana to
układ awaryjnego opuszczania klepisk pod rotorami
, gdy do układu omłotowego trafi zbyt duża masa zbieranego plonu. Cały proces odbywa się automatycznie: klepisko opuszcza się i zatrzymuje przenośnik pochyły. Po chwili kombajnista musi potwierdzić na monitorze IntelliView IV czy chce unieść klepisko do położenia roboczego. Po akceptacji wszystko odbywa się automatycznie, a kombajn po zaledwie 20 sekundach jest ponownie gotów do pracy. W starszych modelach jeśli doszło do opuszczenia klepisk konieczne było montowanie ścinanych zabezpieczeń, co trwało nawet 2 godziny. W nowych modelach CR Revelation dokonano także szereg innych zmian m.in. w rozdrabniaczu słomy, który rozrzuca sieczkę na szerokość nawet 13,7 m. W szarpaczu zastosowano wzmocniony rotor, dłuższe noże i przeciwnoże. Dzięki temu słoma cięta jest na krótsze odcinki. Zmieniono układ rozrzucania sieczki. Zastosowano mocniejsze o 25% silniki hydrauliczne, łopatki rozrzucające mają teraz kształt litery V, a na obwodzie talerzy rozrzucających umieszczono plastikowe skrobaki. Sporo zmian dokonano także w rozrzutniku plew.

Kolejna, widoczna gołym okiem zmiana to malatura podsiewacza i wnętrza zbiornika zbożowego. Teraz oba elementy mają kolor żółty, co poprawia widoczność w koszu sitowym i zbiorniku. 
dk
Fot. Konieczka
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii