StoryEditor

Agro Akademia dziś na Ziemi Słupskiej

Dzisiaj spotkanie w ramach Agro Akademii BASF zawitało na Pomorzu w miejscowości Potęgowo koło Słupska. Przybyło na nie blisko 60 okolicznych rolników.
18.01.2017., 16:01h

Przedstawiciele BASF rozpoczęli spotkanie od przypomnienia warunków pogodowych w poprzednim sezonie wegetacyjnym i porównali do obecnych, szczególnie do początku tego roku. Różnią się one dość istotnie, ponieważ w tym roku na okolicznych polach leży sporo śniegu, nawet 15 cm. W zeszłym roku sporo ozimin na tym terenie nie dotrwało do wiosny, teraz praktycznie wszystkie mają na to szansę.

Zwrócono też uwagę na suszę panującą podczas siewu ozimin w zeszłym roku. Mimo że sporo zbóż zostało zasianych terminowo to z powodu braku wilgoci w glebie weszły one w stan spoczynku zimowego w fazie maksymalnie 3 liści. Dotyczy to także jęczmienia ozimego, który pomimo najwcześniejszego siewu mocno ucierpiał z powodu braku wody.

Przedstawiciel John Deere przedstawił nowe rozwiązania w opryskiwaczach, m.in. nowe pompy hydrauliczne o wysokiej wydajności czy systemy stabilizacji belki polowej. Zwrócił też uwagę na wykorzystanie sygnału GPS w opryskiwaczach, np. automatyczne wyłączanie poszczególnych dysz w celu uniknięcia nakładania się przejazdów.

O nowych odmianach jęczmienia jarego Concerto i Overture z genem odporności na mączniaka MLE mówił przedstawiciel LG. Przybliżył też nową odmianę wirusoodporną Architect w kontekście zeszłorocznego porażenia rzepaku przez wirus mozaiki rzepy.

O nawożeniu dolistnym jesienią w zbożach i rzepaku przekonywał przedstawiciel firmy ADOB. Zwrócił szczególną uwagę na wykorzystanie mikroelementów w postaci chylatów, ich rozpuszczalności w wodzie i możliwości wykorzystania przez rośliny.

Dalsza część spotkania to prezentacje przedstawicieli firm John Deere, Adob i LG. Na koniec nasza redakcyjna prezentacja o praktycznym rozpoznawaniu faz rozwojowych roślin BBCH.
Poniżej pozostałe terminy spotkań w ramach Agro Akademii oraz kilka zdjęć z dzisiejszego spotkania:

  • 19 stycznia – Bydgoszcz
  • 23 stycznia – Prószków k. Opola
  • 24 stycznia – Namysłów
  • 25 stycznia – Niemcza
  • 26 stycznia – Legnica
  • 30 stycznia – Gniew
  • 31 stycznia – Bielsk Podlaski
  • 1 lutego – Zamość.

Szczegółowy plan zimowych konferencji znajduje się na stronie www.akademiabasf.pl.
jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 16:23