Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Alternaria solani groźniejsza od siostry – A. alternata

15.05.2018

Drukuj

Alternaria solani groźniejsza od siostry – A. alternata

Artykuł dostępny

Ze względu na różne występowanie w sezonie wegetacyjnym grzybów z rodzaju Alternaria (A. alternata, A. solani), strategia ich zwalczania powinna być do tego dostosowana.
Jako pierwsza w sezonie wegetacyjnym pojawia się A. alternata, która nie ma większego praktycznego znaczenia dla kondycji i plonowania ziemniaków. Pojawia się zazwyczaj w czerwcu na już osłabionych roślinach, z niedoborami składników pokarmowych, porażonych przez wirusy, czy z objawami rizoktoniozy.

r e k l a m aA. solani pojawia się jako druga, zazwyczaj w lipcu i dominuje w sierpniu. Jest ona groźniejsza od A. alternaty, ponieważ atakuje zdrowe rośliny i powoduje uszkodzenia bulw, w postaci ołowiano-sinych, owalnych, wgłębnych plam.

Do ochrony chemicznej ziemniaków przed alternariozą stosujemy w pierwszej kolejności fungicydy DMI, np. triazole – difenokonazol (Carial Star, Narita), a od lipca włączamy również fungicydy ditiokarbaminianowe i tiokarbamylowe: mankozeb, metiram, propineb, ftalimidowe – folpet oraz fungicydy z grupy Qol zawierające: azoksystrobinę (Amistar), piraklostrobinę (Cabrio Duo), famoksat (Tanos) lub fenamidon (Pyton Consento).

Polecany artykuł

Chwasty nie próżnująW celu przeciwdziałania powstawania odporności należy stosować fungicydy przemiennie z różnych grup chemicznych. Pełny i uaktualniony wykaz dostępnych fungicydów przeciwko alternariozie ziemniaka zawierających podane powyżej substancje aktywne znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa www.minrol.gov.pl
[bie]

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii