Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
r e k l a m a
Do 30 czerwca trzeba zużyć zapasy środków fosforoorganicznych zawierających dimetoat. To substancja, która była już na naszym rynku w latach 80. XX w. Wówczas był to środek Bi 58 EC sklasyfikowany do II klasy toksyczności dla ludzi. Takie ostre zakwalifikowanie wynikało m.in. z wysokiej zawartości w nim zanieczyszczeń. Jednak już wtedy środek cieszył się popularnością, gdyż wykazywał jako jeden z niewielu działanie układowe w roślinie (innym układowym insektycydem był np. Metasystox(i)Forte). Dzięki temu umożliwiał zwalczanie szkodników kłująco-ssących – mszyc, skoczków itp. Ostatnio środek jednak przeszedł znaczący "remont". Usunięto z niego zanieczyszczenia i stał się bezpieczniejszy do stosowania przez ludzi. Nadal jednak był niebezpieczny dla szkodników i... owadów pożytecznych, gdy był użyty niezgodnie z zaleceniami. Środki które zawierają dimetoat to obecnie:
- Bi 58 Nowy 400 EC
- Bi 58 Top 400 EC
- Bros na tarczniki (w uprawie amatorskiej)
- Danadim 400 EC
- Danadim Progress 400 EC
- Diego 400 EC
- Diego Pro 400 EC
- Hunter S 400 EC
- Insektor 400 EC
- Markiz 400 EC
- Rodan S 400 EC
- Rogor 400 EC
Polecany artykuł

Seminaria uprawowe 2021 – ostatni moment na zapisy!
Przewidywane jest w kolejnych latach wycofywanie kolejnych substancji fosforoorganicznych. Na naszym rynku są to jeszcze:
- fosmet (Boravi 50 WG; Imidan 40 WG);
- fostiazat (nemtocyd – Nemathorin 10 GR);
- pirymifos metylowy (środki na szkodniki magazynowe – Actellic 20 FU; Actellic 500 EC; Celtic Świeca 20 FU; Magazynier 500 EC; Rovar 500 EC; Rovar Bis 500 EC).

Zboża ozime wiosną

Nie od dzisiaj wiadomo, że wycofane mają być też neonikotynoidy. Na ich temat co chwilę jest głośno za sprawa "ekologów", którzy to je obwiniali za główną przyczynę wymierania pszczół - nawet gdy były stosowane w dawkach gramowych na hektar w zaprawach nasiennych. Praktycznie nie ma już chlotiadyniny i imidachloprydu (poza nielicznymi zaprawami w ramach czasowego dopuszczenia). Ze środków do opryskiwania zniknie niedługo tiachlopryd (Berta 240 OD; Bimago 240 OD; Bocaro 240 OD; Calypso 0,015 AL – uprawa amatorska; Calypso 480 SC; Cloprin 240 OD; Montego 240 OD; Nimfa 240 OD; Portos 110 OD – 2-składnikowy; Proteus 110 OD – 2-składnikowy; Ptolemeusz 110 OD – 2-składnikowy; Thia 240 OD ;Vima-Tiachloprid). Prawdo podobnie w pierwszej kolejności mają być wycofane preparaty dwuskładnikowe z m.in. tiachloprydem.
Ostatni z neonikotynoidów – acetamipryd został zatwierdzony przez UE na jeszcze ponad 13 lat. Jednak nie należy tego terminu brać za pewnik. W każdej chwili mogą pojawić się wyniki badań, wskazujące jaką jego negatywną cechę i może zostać wycofany.
Jak to wszystko wpłynie na owady szkodliwe? jakie gatunki nam zagrażają. Jeżeli chcesz zapoznać się z wypowiedziami ekspertów, to zapraszam do zapoznania się z artykułem na ten temat w wydaniu "top agrar Polska" 6/2020 od str. 60.
tcz
r e k l a m a
r e k l a m a