Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Bielizna z… bananów

Obrazek

W Holandii naukowcy z Wageningen University pracują od lat na odpornością bananów m.in. na choroby grzybowe, jak fuzaryjne więdnięcie, zwane inaczej chorobą panamską.

Jacek Daleszyński18 grudnia 2021, 08:00
Prace prowadzone są w szklarniach Neder Banaan znajdujących się w miejscowości Ede. 24 listopada tego roku zebrano tam pierwsze banany. Uniwersytet Wageningen już od lat pracuje nad hodowlą bananów odporniejszych na przeróżne zagrożenia i dostosowane do szybko zmieniających się warunków uprawy. Zbiory zdrowych bananów są więc cenne dla naukowców.

Nic się nie zmarnuje

Banany, a konkretniej same owoce zebrane w Ede posłużyły jednak nie tylko celom naukowym, ale też do wyrobu ciast i deserów. Jednak naukowcy poszli o krok dalej i postanowili wykorzystać także pozostałe części roślin, co zresztą robili już wcześniej. Ze skórek zrobili wegański substytut mięsa (marynowane i smażone), a z włókien łodygi palety transportowe i… bieliznę (patrz zdjęcie poniżej). Trzeba przyznać, że to dość nieoczekiwane wykorzystanie tych roślin. Żeby tego było mało to na deser udało się jeszcze wytworzyć piwo.

Innowacyjna uprawa

Holenderskie banany z Ede hoduje się w jedynej w tym kraju typowo „bananowej” szklarni (zdjęcie główne). Nie są uprawiane w glebie, ale w doniczkach wypełnionych podłożem z włókien kokosowych. Taki sposób pozwala na ochronę bananów przed zagrożeniami pochodzącymi z gleby, jak grzyby, bakterie czy nicienie.
Kierownik projektu Gert Kema tak wypowiada się o pracach nad bananami: „Jeśli nie opracujemy nowych odmian bananów i metod ich uprawy, banan zginie. Dla konsumentów na Zachodzie może to być do zniesienia, ale dla ponad 400 milionów ludzi w tropikach banan jest ich głównym źródłem pożywienia. Dla wielu rolników w krajach tropikalnych jest on również niezbędnym źródłem dochodów. Dlatego naprawdę musimy podjąć działania.”

Poniżej film przedstawiający projekt badawczy w Neder Banaan.
jd, fot. Daleszyński, WUR


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)