Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Biologiczne środki wspomagają chemiczne fungicydy

Obrazek

Biologiczna ochrona roślin staje się coraz powszechniejsza. To już nie tylko bakterie do zwalczania szkodników. Mamy aż trzy preparaty do ochrony rzepaku przed zgnilizną twardzkową.

Tomasz Czubiński29 lipca 2021, 12:31

Choć wielu rolników patrzy na ochronę biologiczną z nieufnością, z tego choćby względu, że na efekty jej trzeba poczekać, to ma ona niewątpliwie zalety. Są to wymierne korzyści, jak np. dłuższy czas działania czy możliwość stosowania w okresie, kiedy nie ma spiętrzenia zabiegów polowych. Są też korzyści „miękkie”. Stosując środki biologiczne pokazujemy środowiskom pozarolniczym, że nie tylko na chemii opieramy ochronę roślin. Takie postępowanie jest szczególnie ważne w obliczu coraz mniej przychylnego spoglądania przez społeczeństwo na rolnictwo konwencjonalne.

Ochrona rzepaku przed zgnilizną twardzikową za pomocą środków biologicznych może być skuteczna i zastępować, a częściej wspierać ochronę fungicydową. Co ważne – środki biologiczne działają dłużej niż chemiczne fungicydy. Jednak o tej porze roku ważna jest informacja, że niektóre z nich trzeba stosować przed siewem.

Jak działają środki biologiczne? Kiedy je stosować? I w końcu jakie mamy do wyboru? O tym dowiesz się z artykułu prof. Stanisława Pietra z UP we Wrocławiu w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” pt. Biologią w twardzikową od str. 102.

tcz
Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)