Boxer po liftingu

Boxer po liftingu

Dobrze znany rolnikom herbicyd Boxer został wzbogacowny o diflufenikan i zarejestrowany jako Boxer Evo EC. Firma Syngenta zarejestrowała go do stosowania we wszystkich zbożach ozimych – pszenicy, pszenżycie, życie, jęczmieniu.

r e k l a m a

Poza miotłą zbożową preparat zwalcza też szereg chwastów dwuliściennych, m.in. przytulię czepną, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, chwasty rumianowate, taszniki i przetaczniki.

Boxer Evo EC jest herbicydem zawierającym dwie substancje czynne – prosulfokarb (667 g/l) i diflufenikan (14 g/l). Substancja czynna prosulfokarb jest inhibitorem syntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach (grupa N wg klasyfikacji HRAC). Działa aktywnie na chwasty w okresie ich kiełkowania, co powoduje brak ich wschodów lub też wytwarzanie zdeformowanych kiełków czy młodych siewek, które szybko zamierają.

Diflufenikan należy do grupy fenoksynikotynoanilidów, które działają jak inhibitor biosyntezy karotenoidów w komórkach chwastów (grupa F1). Brak tych struktur powoduje bielenie tkanek liści i rozpad komórek, co szczególnie jest widoczne w przypadku nowych tkanek. Po zastosowaniu diflufenikan pozostaje przez dłuższy czas na powierzchni gleby. Pobierany jest głównie przez pędy kiełkujących siewek. Diflufenikan najlepiej działa na młode, aktywnie rosnące chwasty.

Boxer Evo EC należy stosować po siewie rośliny uprawnej, ale przed jej wschodami (faza BBCH 01–09) lub też po wschodach zbóż, gdy z pochewki liściowej wydobywa się pierwszy liść do fazy 3. liści (BBCH 10-13).  Maksymalna dawka jednorazowego zastosowania to 4,0 l/ha, a dawka zalecana wynosi 3 l/ha. 
mwal
Fot. Czubiński

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii