Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Buraki i kukurydza bez metalaksylu-M

Obrazek

Kraje Unii Europejskiej jeszcze w maju tego roku zdecydowały o losie fungicydu metalaksyl-m. Co to dokładnie oznacza dla rolników?

Jacek Daleszyński30 października 2020, 11:38
Substancja ta będzie mogła być nadal stosowana  nalistnie, ale w zaprawach nasiennych już nie. Dotyczy to przede wszystkim buraka cukrowego i kukurydzy. Wysiew nasion zaprawionych metalaksylem–M będzie zabroniony od 1 czerwca 2021 r. W przypadku niemieckich rolników zaprawy Vibrance XL i Maxim XL będą mogły być stosowane do 31 października 2021 r. – tak zdecydował Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności.
Szczególnie zainteresowana jak najdłuższym stosowaniem metalaksylu-M jest Syngenta, która posiada go w kilku produktach. Firma planowała też wprowadzenie zaprawy trójskładnikowej zawierającej tą substancję także w rzepaku. Sama substancja jest ważnym ogniwem w zapobieganiu zgorzeli siewek powodowanych przez grzyby m.in. z rodzaju Pythium, które w buraku m.in. stanowią duże zagrożenie.

Brytyjczycy w lepszej sytuacji

Metalaksyl-M przy okazji decyzji krajów członkowskich UE jest też częstym tematem na Wyspach. Otóż tam również będzie ona zakazany, ale po Brexicie nie będą obowiązywać regulacje unijne, zatem przynajmniej w teorii tamtejsi rolnicy będą mieli możliwość ponownego stosowania wycofanych substancji.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)