Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Chwasty w kukurydzy? Są na to sposoby

Obrazek

Kukurydza ma dobre warunki do rozwoju, gdy od wczesnych faz nie musi konkurować z chwastami. Nie wolno ich zlekceważyć, gdyż mogą zdominować i zagłuszyć łan, znacząco ograniczając jego potencjał produkcyjny.

Janusz Biernacki26 marca 2019, 08:15
Dość długi okres od siewu kukurydzy do zakrycia międzyrzędzi jest szczególnie korzystny, by mogły pojawić się na polu liczne chwasty. Duże odstępy i początkowy powolny wzrost kukurydzy stanowią dodatkową okazję do rozwoju wielu gatunków chwastów, zarówno tych ciepłolubnych, jak i kiełkujących z głębszych warstw. Rezerw ich nasion w glebie nigdy nie brakuje.

Mając na uwadze te czynniki należy jak najszybciej wyeliminować konkurencję dla siewek kukurydzy, czyli wykonać zabieg doglebowy. Jest to możliwe, gdyż tylko do zabiegów doglebowych oraz doglebowych i nalistnych zarejestrowana jest dość duża liczba herbicydów. W pierwszym przypadku są to np. środki Boreal 58 WG, Stomp 400 SC, Spectrum Plus, czy Wing P 462,5 EC. Do drugiego wariantu można z kolei wykorzystać preparaty: Activus 400 SC, Adengo 315 SC, Camix 560 SE, Dual Gold 960 EC, Lumax 537,5 SE czy Successor 600 EC.

Jeśli nie rozpoznaje się siewek chwastów na polu lub występują one wielogatunkowo, wyjściem z sytuacji jest użycie preparatu zwalczającego szerokie spektrum chwastów, np. Adengo, czy Lumax. Wariant ten daje rolnikowi gwarancję możliwie optymalnie czystego pola od chwastów, które w każdej sytuacji ograniczają potencjał plonotwórczy uprawy…

Pełny tekst artykułu znajdziesz w kwietniowym wydaniu miesięcznika „top agrar Polska”.
Jeżeli chcesz zaprenumerować "top agrar Polska" kliknij tutaj.

[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)