Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

CIPC – uciążliwa pozostałość w przechowalni

Obrazek

Jedna z powszechniej stosowanych s.cz. w przechowalni ziemniaków – chloroprofam, CIPC – zapobiegający przedwczesnemu kiełkowaniu bulw, nie może być już użytkowana w takim przeznaczeniu. To dla towarowych producentów bulw duży kłopot.

Janusz Biernacki4 czerwca 2020, 18:45
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/989 z 17 czerwca 2019 r. s.cz. chloroprpofam (CIPC) stosowana powszechnie w przechowalniach ziemniaka, od 8 października 2020 r. nie może być już stosowana, przechowywana i neutralizowana. Przepis ten oznacza jednocześnie, że obiekty, urządzenia i sprzęt, które były wykorzystywane w procesie przechowywania ziemniaków muszą być wyczyszczone z jego pozostałości.


Rodzi się tu jednak problem, jak je dokładnie usunąć z elementów drewnianych, zakątków poddasza czy kanałów wentylacyjnych? UE wydała też zalecenia, jak należy zrealizować ten wymóg, jednak praktycy mają dużo wątpliwości, dotyczących skuteczności tych prac. Oto niektóre z sugestii:
  • Przechowalnie muszą być wyczyszczone jak najszybciej, po opróżnieniu zbiorów z 2019 r.
  • Czyszczenie pomieszczenia należy wykonać od góry do doły, tj. od dachu w kierunku podłogi.
  • Najpierw należy usunąć osady przez czyszczenie na sucho (sprzątanie, odkurzanie z filtrem przeciwpyłowym HEPA lub węglowym), a następnie użyć myjek ciśnieniowych lub parowych.
  • Przenośne elementy przechowalni należy wystawić na zewnątrz i po czyszczeniu poddać działaniu deszczu, wiatru i słońca.
  • W miarę możliwości, ruchome elementy drewniane wymienić na nowe.
  • Elementy metalowe, gumowe i tworzyw sztucznych należy dodatkowo zmyć wodą pod wysokim ciśnieniem.
  • Przechowalnie po oczyszczeniu należy możliwie długo i intensywnie wietrzyć przed składowaniem nowych partii towaru.
  • Wodę po myciu przechowalni i elementów pomocniczych powinno się zbierać i zutylizować, najlepiej w miejscach wyznaczonych do mycia opryskiwaczy.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)