Czy przymrozek uszkodzi buraki?

Czy przymrozek uszkodzi buraki?

Wcześnie zasiane buraki zaczęły już wschodzić. Wraz ze wschodami jednak pogoda się zmieniła i temperatura w ostatnie dwie noce spadła poniżej zera.

r e k l a m a

Niestety, producenci buraka cukrowego muszą się liczyć z tym, że jeśli zasiali go wcześnie to może on być narażony na działanie ujemnych temperatur podczas wschodów. I mimo że burak to dość odporna roślina to podczas wschodów siewki wytrzymują do –3oC. Nie jest to ani dużo, ani mało (np. bobik jest w stanie przetrwa przymrozki do –8oC). W obecnych warunkach może to jednak nie wystarczyć. Prognozy przewidywały nawet –6o poniżej zera (dziś w nocy np. w zachodniej Wielkopolsce było –3oC). Jeśli mróz uszkodzi siewki to objawy będą widoczne po 3–4 dniach. Liścienie zaczynają wysychać, a siewka po wyrwaniu ma brunatny korzeń. Niestety tak uszkodzona roślina wypadnie. W dłuższej perspektywie rośliny, które przetrwają przymrozki mogą już w pierwszym roku wydać pędy nasienne (pośpiechy).

Podatności buraka cukrowego na niskie temperatury nie sprzyja ukształtowane terenu. Niższe temperatury będą panować w zagłębieniach i na wzniesieniach terenu. Suche stanowiska również zwiększają wrażliwość siewek na przymrozek. Jeśli ktoś zastosował już herbicydy, szczególnie doglebowe to na takich stanowiskach buraki będą dotkliwiej odczuwać spadki temperatur.

Prognozy zapowiadają dalsze przymrozki w najbliższe 2 noce. Warto zatem wstrzymać się z odchwaszczaniem. Niestety tam, gdzie mróz wyrządził już szkody będzie jedynie można przesiać miejsca z wypadniętymi roślinami lub w najgorszym przypadku całą plantację.

Piszcie do nas jakie temperatury panowały u Was i czy Wasze buraki mogą być zagrożone.

jd, fot. Daleszyński

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii