Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Czy wapnować późną jesienią?

Obrazek

Odkwaszenie gleby to warunek nie tylko stabilnych plonów, ale także możliwość pobrania przez rośliny większości składników pokarmowych, utrzymanie struktury gruzełkowatej i wpływ na rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Po zbiorze późno schodzących roślin, takich jak soja, ziemniak, kukurydza i burak późna jesień to najwcześniejszy możliwy do wykorzystania termin. Jednak nie zawsze ten zabieg jest wskazany.

Tomasz Czubiński26 października 2020, 09:48
Gleby pod pewne gatunki, jak burak czy soja powinny mieć wcześniej uregulowany odczyn, to często brakuje na to czasu, pola są dopiero co przejęte lub czasami dopiero w tych gatunkach pojawiły się oznaki niskiego pH. Dlatego często i po tych, wymagających roślinach czasami konieczna jest decyzja o wapnowaniu.

Natomiast w gatunkach bardziej tolerancyjnych pod względem odczynu, jak ziemniak czy kukurydza często gleba jest lżejsza i naturalnie ma niskie pH. Co prawda lekkie gleby nie muszą mieć tak wysokiego pH jak gliny, choćby ze względu na mniejszą w nich koncentrację glinu, to i tam nie można dopuścić, aby pH miało cyfrę "4" z przodu. Nawet "5" jest nie wskazane.

Teraz, po zbiorach i zabiegach pożniwnych, wydaje się, że jest więcej czasu na wapnowanie. Owszem, czasu bywa więcej, choć nie u każdego, jednak to tylko pozorna korzyść. Zwykle o tej porze czasu na skuteczne wapnowanie jest mniej - przeciwstawiają się temu dwa zjawiska:
  • im wapnowanie przeprowadzimy szybciej, tym więcej czasu dajemy kationom Ca2+ na "wyłapanie" kationów H+ i obniżenie pH
  • warunki pogodowe, takie jak opady i wolne parowanie na skutek niskich temperatur oraz wilgotna gleba powodują, że okno czasowe na wykonanie zabiegu bez negatywnych skutków dla gleby jest bardzo wąskie, często w ogóle go nie ma?


Kiedy i w jakich warunkach oraz na jakich glebach wapnować? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. tym bardziej że samo rozsypanie wapna często nie wystarcza - w technologiach innych niż no tillage konieczne jest wymieszanie nawozu. Decyzja o wapnowaniu zależy ona od kilku czynników:
  • rodzaju gleby
  • odczynu gleby
  • wilgotności gleby
  • planowanej rośliny uprawnej
  • stosowanej technologii uprawy roli
  • użytego rozsiewacza
  • dysponowania kołami bliźniaczymi ciągnika
  • rodzaju wapna


Jak widać, analizie wymaga wiele zmiennych. Dlatego bardzo łatwo o popełnienie błędu. W uproszczeniu podczas podejmowania decyzji przyświecać powinny dwa cele: unikanie zniszczenia struktury gleby i doprowadzenie do skutecznego odkwaszenia.

Jakie decyzje powinniśmy podejmować na różnych glebach? Przeczytacie o tym w artykule od str. 78 w numerze 11/2020 "top agrar Polska". Zapraszamy do wersji print oraz elektronicznej.
tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)