Delia Stop-uje śmietkę kapuścianą

Delia Stop-uje śmietkę kapuścianą

Od momentu wprowadzenia zakazu stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku śmietka kapuściana jest prawdziwym utrapieniem. Firma Procam oferuje nowy środek – Delia Stop do walki z tym szkodnikiem.

r e k l a m a


Preparat Delia Stop produkowany jest przez polską firmę Bio-Gen. Przeznaczony jest do stosowania doglebowego bezpośrednio przed siewem, jak i nalistnie, do fazy 2–4 liści właściwych rzepaku (BBCH 12–14). Środek ten zawiera wyciągi roślinne, które – zdaniem producenta – regulują rozwój odpowiedniej mikroflory na korzeniach, łodygach i liściach roślin powodując, że roślina jest znacznie mniej atrakcyjna dla owadów tam żerujących. 

Stosowanie Delia Stop w uprawie rzepaku 100 g/ha – w oprysku drobnokroplistym lub grubokroplistym (zalecana ilość cieczy 200–400 l/ha). Opryskiwanie należy wykonać bezpośrednio przed siewem, następnie podczas siewu wymieszać preparat z glebą. Jeśli to możliwe zaleca się stosowanie preparatu przed opadami deszczu. Przy braku opadów mimo wszystko starać się stosować przedsiewnie. Preparat można mieszać z roztworem saletrzano-mocznikowym i innymi agrochemikaliami, lecz nie można stosować łącznie z fungicydami.
Delia Stop wpływa na ograniczenie rozwoju populacji larw śmietki kapuścianej w glebie, poprzez stworzenie niekorzystnych warunków do ich rozwoju, przez co ogranicza jej szkodliwość szczególnie przy wylocie III pokolenia na jesienne uprawy rzepaku ozimego.

Groźna larwa

Przełom sierpnia i września to okres intensywnego składania jaj przez samicę śmietki kapuścianej. Jedna samica może złożyć wokół szyjki korzeniowej do 100 białych, podłużnych jaj. Larwy wylegają się już po 4–8 dniach (w zależności od temperatury) i natychmiast przystępują do żerowania wokół szyjki korzeniowej rzepaku, poruszając się ku podziemnej części rośliny.
Szkodliwe larwy wyrządzają znaczne szkody nie tylko w rzepaku ozimym, lecz również w uprawie warzyw takich jak kapusta, brokuł, brukiew. Larwy są barwy żółto kremowej, bez wyraźnie wykształconej głowy oraz nóg. Powstałe na korzeniach głębokie rany mogą być otwartą drogą do licznych patogenów grzybowych oraz bakteryjnych, stanowią również doskonałe miejsce do żerowania innych szkodników, jak larwy pchełek czy chowaczy. Silnie uszkodzone przez larwy śmietki rośliny rzepaku zdecydowanie gorzej zimują.
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii