Czytaj wygodniej w nowej darmowej aplikacji mobilnej!

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza... Deszczu w kraju jak na lekarstwo

17.04.2019

Drukuj

Susza... Deszczu w kraju jak na lekarstwo

Artykuł dostępny

Krajowe pola nie mają rezerw wody z zimy, w marcu spadło ich niewiele (patrz mapa; źródło IMGW), a w kwietni deszcze w kraju padają jak na lekarstwo – patrz zestawienie z ostatniej dekady). W niektórych miejscowościach (regionach) nie ma nawet tej niewielkiej ilości, lub jest ona śladowa (Białystok, Chojnice, Suwałki i Toruń). Z kolei gospodarstwa w okolicy Rzeszowa mogą uznać się za „szczęśliwców” pod względem ilości otrzymanego deszczu w minionej dekadzie, tam spadło „aż” 10,6 mm (10,6 l/m2) w ciągu 10 dni.

r e k l a m a
Ponadto w kwietniu mieliśmy już symptomy lata i silne, wsuszające wiatry, co potęguje niedobory wody w glebie dla upraw jarych i ozimych. Tych ostatnich korzenie przekraczają już 0,5 m, co chroni je przed objawami suszy na roślinach. Dla roślin jarych sytuacja ta nie jest już tak oczywista.

Polecany artykuł

Wody z gleby ubywa w tempie 4–5 mm/dobę

Jedynie kukurydza siana głębiej (5–6 cm) wykształca w pierwszej kolejności korzeń zarodkowy na kolejne 5–6 cm, co pozwolić jej przetrwać braki opadów. Z kolei zboża jare na pierwszym etapie rozwoju korzystają z substancji zapasowych z ziarniaka, lecz tylko do fazy 3 liści, która na wielu polach już dawno minęła. A jak wygląda aktualna wilgotność gleby na poziomie 7–28 cm  prezentuje kolejna mapka (źródło – IMGW).