Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza... Deszczu w kraju jak na lekarstwo

17.04.2019

Drukuj

Susza... Deszczu w kraju jak na lekarstwo

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Krajowe pola nie mają rezerw wody z zimy, w marcu spadło ich niewiele (patrz mapa; źródło IMGW), a w kwietni deszcze w kraju padają jak na lekarstwo – patrz zestawienie z ostatniej dekady). W niektórych miejscowościach (regionach) nie ma nawet tej niewielkiej ilości, lub jest ona śladowa (Białystok, Chojnice, Suwałki i Toruń). Z kolei gospodarstwa w okolicy Rzeszowa mogą uznać się za „szczęśliwców” pod względem ilości otrzymanego deszczu w minionej dekadzie, tam spadło „aż” 10,6 mm (10,6 l/m2) w ciągu 10 dni.
r e k l a m a

Ponadto w kwietniu mieliśmy już symptomy lata i silne, wsuszające wiatry, co potęguje niedobory wody w glebie dla upraw jarych i ozimych. Tych ostatnich korzenie przekraczają już 0,5 m, co chroni je przed objawami suszy na roślinach. Dla roślin jarych sytuacja ta nie jest już tak oczywista.

Jedynie kukurydza siana głębiej (5–6 cm) wykształca w pierwszej kolejności korzeń zarodkowy na kolejne 5–6 cm, co pozwolić jej przetrwać braki opadów. Z kolei zboża jare na pierwszym etapie rozwoju korzystają z substancji zapasowych z ziarniaka, lecz tylko do fazy 3 liści, która na wielu polach już dawno minęła. A jak wygląda aktualna wilgotność gleby na poziomie 7–28 cm  prezentuje kolejna mapka (źródło – IMGW).