Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Doświadczenia z technologiami Innvigo

W Pawłowicach pod Lesznem firma Innvigo zorganizowała Dni Pola. Było co oglądać, m.in. technologie ochrony pszenicy przed chorobami czy rzepaku przed chwastami.

Jacek Daleszyński24 czerwca 2021, 10:23
Pole pokazowe było podzielone na 3 bloki: rzepak ozimy, pszenicę oraz kukurydzę + jęczmień. W rzepaku przedstawiciele zwrócili uwagę na różne substancje wykorzystywane do odchwaszczania rzepaku, w różnych terminach. Podkreślili, że jeśli warunki są sprzyjające to najlepiej wykonać zabieg po siewie mieszaniną preparatów Mezzo 500 SC (metazachlor), Efektor 360 CS (chlomazon) i Baristo 500 SC (napropamid). W tym zestawieniu formulacja chlomazonu ma sprawiać, że mikrokapsuły mają być mniej ruchliwe i dzięki temu w znacznie mniejszym stopniu uszkadzać rzepak (bielenie roślin). Firma zapowiedziała, że jeszcze tej jesieni dla plantatorów rzepaku pojawi się chlomazon w formulacji 480 SC, czyli popularnej już na rynku.
W odchwaszczaniu nalistnym rzepaku Innvigo poleca np. mieszaninę środków Mezzo, Major 300 SL (chlopyralid) i Zorro 300 SL (pikloram).
W skracaniu rzepaku firma na poletkach zaprezentowała m.in. rozwiązania oparte na preparatach Bukat, Dafne  czy X-Met.

Pszenica bez chorób

Pszenicę przed chorobami na poletkach chroniono na wiosnę w technologii dwu lub trzyzabiegowej. Polecane rozwiązania oparte były np. na preparatach Ozzi 75 WG (cyprodynil) i Bukt 500 SC (tebukonazol) w pierwszym zabiegu. Na T2 w tej technologii Innvigo zaproponowało X-Met 100 SL (metkonazol) z preparatem Makler 250 SE (azoksystrobina). Do ochrony kłosa zastosowane był jeden z nowszych fungicydów w ofercie firmy AsPik 250 EC zawierający protiokonazol i tebukonazol. W innych technologiach na kłos zastosowano też np. Bukat, X-Met czy preparat Kier.
W odchwaszczaniu pszenicy zastosowano Cevino (flufenacet), Adiunkt (diflufenikan) i Rassel (florasulam).
Osobny blok stanowiło doświadczenie z regulacją roślin pszenicy. W fazie 1. kolanka zastosowane zostały m.in. Regullo + Mepik (trineksapak etylu + chlorek mepikwatu). W drugim kolanku na innym poletku zastosowano mieszaninę Regullo i środka Korekt (etefon). Skracanie w fazie liścia flagowego to również mieszanina Regullo i Korekt.

Bez chwastów cały sezon

W kukurydzy firma polecała nowość do jej odchwaszczania – preparat Mezonir 340 WG. Zawiera on mezotrion, nikosulfuron i rimsulfuron. Środek solo lub w mieszaninie np. ze środkiem Metos zawierającym S-metolachlor. W tym roku ze względu na warunki pogodowe niewielu udało się wykonać zabiegi przedwschodowe, stąd większość plantacji była odchwaszczana wcześnie przedwschodowo lub dopiero w fazie 4-6 liści kukurydzy. Z tego też powodu opryskiwacze wjeżdżały niejednokrotnie w dość mocno zachwaszczoną już kukurydzę.

Na koniec odmiany

Poza prezentacją technologii ochrony roślin podczas imprezy można było obejrzeć kolekcję odmian zbóż i rzepaku. Zaprezentowało się kilka firm hodowlanych, m.in. KWS, Danko, Rapool czy Saaten Union. W kolekcji Danko znalazła się m.in. odmiana Asory – pszenica z genem żytnim. Ma on sprawiać, że rośliny będą wytwarzać mocniejszy system korzeniowy, który zapewni m.in. lepsze pobieranie wody w okresach jej deficytu.
KWS polecało nową odmianę Emil o niskich roślinach odpornych na wyleganie i dobrej zimotrwałości (5,5 stopnia) czy również nową Ahoi – to kreacja wczesna dojrzewająca nawet 4-5 dni wcześniej, niż klasyk Julius.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)