Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Głębsze poziomy gleby potrzebują jeszcze wody

03.10.2019

Drukuj

Głębsze poziomy gleby potrzebują jeszcze wody

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Obserwowane od kilkunastu dni liczne opady w kraju są korzystne dla nowych upraw rzepaku, jęczmienia ozimego czy coraz liczniejszych kolejnych zasiewach żyta, pszenżyta czy pszenicy ozimej. Łatwiej też w tych warunkach uprawiać glebę oraz stosować herbicydy doglebowe. Co bardzo ważne dla glebowych zasobów wilgoci – przy dość łagodnym natężeniu opadów woda wchłania się ponadto systematycznie w głąb profilu glebowego. Obraz ten przedstawiają mapy stanu uwilgotnienia gleby na różnych poziomach, zwłaszcza do głębokości 25–28 cm.


Zestaw czterech map profilu glebowego od 0 do głębokości niemal 3 m pokazuje jednak w dalszym ciągu deficyt wody na poziomie 28–100 cm na znacznym obszarze kraju. Dotyczy to zwłaszcza woj. lubuskiego oraz znacznych obszarów wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego czy lubelskiego.

Mapy najgłębszego poziomu profilu glebowego, tj. od 100 do 289 cm są także niepokojące. Mimo przewagi barw niebieskiej i zielonej, optymistycznego wskaźnika, przedstawiającego wilgotność gleby na poziomie min. 50%, niekorzystnym zjawiskiem jest występowanie w tym terminie dość dużego areału o parametrze uwilgotnienia poniżej 45%, a nawet dochodzącym do 35%. Z danych archiwalnych wynika, że w tym terminie kolor mapy na tych poziomach powinien być zdecydowanie bardziej ciemno zielony do niebieskiego, a plam jaśniejszych (seledynowych i żółtawych) nie powinno być w ogóle.